Kraśniczyn w TVP

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezin (gmina Kraśniczyn) wzięły udział w porannym programie „Między Wisłą, a Bugiem” w TVP oddział Lublin.

Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezin to historycznie najstarsza organizacja w gminie Kraśniczyn. Z pięknymi tradycjami, bogatą historią i dużymi osiągnięciami. O swoich dokonaniach i pasjach opowiadały w telewizji reprezentantki Koła: Elżbieta Sokół oraz Krystyna Ostrowska, dzielnie wspierane przez koleżanki Lidię Mochniej i Bożenę Kaluźniak. Panie zaprezentowały swoje talenty kulinarne, a także rękodzieło.

W siedzibie TVP Lublin pojawiła się też Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn. – Jako Koło Gospodyń Wiejskich panie z Brzezin od wielu lat dążą do wzmocnienia integracji środowiska lokalnego. Podejmują szereg działań, które mają na celu podkreślenie znaczenia kobiet w codziennym życiu środowisk wiejskich. Wspólnie pielęgnują i tworzą wspaniałą polską tradycję – podkreśla Grzesiuk.

KGW w Brzezinach powstało 17 stycznia 1959 r. Zdecydowano wówczas o czterech kierunkach rozwoju Koła: produkcji rolnej, gospodarstwach domowych, opiece nad dziećmi, krzewieniu kultury i oświaty. – W tak szerokim zakresie KGW działa od początku swojej działalności aż do dnia dzisiejszego.

W dziedzinie gospodarstwo domowe prowadzone są okresowo kursy racjonalnego żywienia, kurs malarski, gotowania i wypieków. W przeszłości w okresie nasilonych prac żniwnych organizowane były ,,dziecińce” do opieki nad dziećmi z miejscowości Brzeziny. Zakup zabawek i wynagrodzenie opiekunów pokrywało Koło z własnych środków. Kultura i oświata to kolejna gałąź działalności.

Od roku 1960 zaczął funkcjonować zespół teatralny, który ze swoim repertuarem odwiedził wszystkie miejscowości Gminy Kraśniczyn, a także Siennicy Różanej i Leśniowic – opowiada wójt Kraśniczyna. Dochód uzyskany z występów został przekazany na budowę sklepu i remizy OSP w Brzezinach. Obiekty te funkcjonują po dziś dzień.

Opiekę nad budynkiem remizy sprawują strażacy, natomiast budynek sklepu po zakończeniu jego działalności przekazano do użytkowania dla KGW. Od początku swojej działalności KGW jest też zespołem wokalnym, który występował na wielu okolicznościowych imprezach na terenie gminy, a nawet województwa. – Wizyta w TVP Lublin była bardzo udana i mamy nadzieję, że nie ostatnia – podsumowuje Grzesiuk. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here