Krasnystaw Błogosławiony

13 czerwca na Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbyły się uroczystości związane z nadaniem miastu patrona w osobie błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego połączone z 627 rocznicą nadania praw miejskich.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem na czele, parlamentarzyści, władze samorządowe województwa lubelskiego i powiatu krasnostawskiego, przedstawiciele służb mundurowych, rodzina ks. Zygmunta oraz mieszkańcy Krasnegostawu. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk.

Dzięki staraniom władz miasta oraz samych mieszkańców, potwierdzonych Dekretami Stolicy Apostolskiej i Arcybiskupa lubelskiego ks. Stanisława Budzika, patronem Krasnegostawu został ks. Zygmunt Pisarski (wyniesiony na ołtarze 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II).

Uroczystości zainaugurowała uroczysta sesja rady miasta Krasnystaw. Kolejnym punktem była msza święta, której przewodniczył abp Stanisław Budzik, koncelebrowali: ks. Mariusz Rybiński, ks. Henryk Kapica, ks. Jarosław Wójcik, ks. Janusz Gzik, ks. Roman Skowron i ks. Zbigniew Kulik, a muzycznie ubogacił chór złożony z parafian krasnostawskich parafii.

Abp Budzik w homilii wygłoszonej na rynku miejskim, podkreślił, że uroczystość przypadła dokładnie w 22 rocznicę beatyfikacji 108 Polskich Męczenników II wojny światowej, wśród których był ks. Zygmunt Pisarski. Na zakończenie mszy arcybiskup poświęcił nowy obraz ks. Pisarskiego namalowany przez Jerzego Weremko.

Po liturgii dzieci i młodzież z Sp nr 1 oraz I LO w Krasnymstawie, przedstawiły montaż słowno-muzyczny, który ukazał niełatwą drogę życia błogosławionego ks. Zygmunta.
Uroczystości zakończył koncert zespołu „Heaven Up”. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here