Krasnystaw ma czyste powietrze

W dniach 19 i 30 listopada 2020 r,. na znacznym obszarze miasta Krasnystaw, przeprowadzono pilotażowe badania jakości powietrza. Zajęła się nimi firma USM ze Świdnika w asyście krasnostawskiej Straży Miejskiej. Pomiary przeprowadzono za pomocą drona oraz latającego laboratorium USM Sowa.

– Zastosowanie czujników pomiarowych oraz zaawansowanych algorytmów obliczeniowych uwzględniających korelacje środowiskowe i pogodowe umożliwiło uzyskanie dokładności wyników porównywalnej z osiąganą przez automatyczne stacje referencyjne w ramach systemu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi Krzysztof Zieliński z urzędu miasta Krasnystaw.

Zestaw użytych do badań czujników umożliwiał wykrywanie gazów wydzielających się podczas spalania materiałów zabronionych tj. płyt meblowych, elementów klejonych lub malowanych, tworzyw wielkocząsteczkowych, elastomerów i innych. Pomiary wykonano w średniej temperaturze powietrza wynoszącej 1 stopień C i wilgotności względnej na poziomie 62 procent.

W trakcie pomiarów wytypowano jedną lokalizację (przy ul. Bojarczuka) do kontroli paleniska ze względu na przekroczenia pomiaru VOC (Lotne związki organiczne), co mogło wskazywać na spalanie materiałów niedozwolonych.

Pomiarów dokonywano też na ulicach: Okrzei, Rejowieckiej, Lwowskiej, Jezuickiej, Polewanej, Królowej Sońki, Szymonowicza, Reja i Granicznej. W ciągu dwóch dni skontrolowano 17 miejsc. Pomiary przeprowadzano w godzinach 12.30-15.30. W przypadku wszystkich badań, poza wspomnianą ul. Bojarczuka, przywołanych w raporcie, wyniki pomiarów zawierają się w granicach normy. (k)

1 KOMENTARZ

  1. No tak, a jak się popatrzy na wyniki publikowane non-stop z ul. Okrzei, to już wyniki pomiarów „nie zawierają się w granicach normy”. Chyba że norma to 200-300% przekroczenia. Czujnik Airly, sprawdź sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here