Krasnystaw w budowie

Około 15 mln zł na drogi, przebudowa pływalni i nowa sala sportów walki. W 2023 roku Krasnystaw ma zamienić się w jeden wielki plac budowy…

Sam Andrzej Jakubiec, główny oponent burmistrza Roberta Kościuka w radzie miasta, pochwalił włodarza Krasnegostawu za to, że udział środków na inwestycje w budżecie na 2023 rok jest na wysokim poziomie. W tym roku w mieście rzeczywiście będzie działo się sporo. Przede wszystkim zostanie ukończone rondo u zbiegu drogi krajowej nr 17 i drogi wojewódzkiej nr 812. Ta inwestycja, realizowana przez lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy współudziale finansowym miasta, spowoduje, że ul. Lwowska przestanie się korkować. Do tej pory kierowcy jadący trasą wojewódzką, żeby pojechać w kierunku Zamościa, musieli przepuścić wszystkie pojazdy znajdujące się na krajowej „siedemnastce”. Rondo upłynni ruch.

Najbardziej kosztowną inwestycją dla miasta będzie jednak przebudowa pływalni i budowa sali sportów walki na stadionie miejskim. Na to przedsięwzięcie miasto dostało dofinansowanie z „Polskiego Ładu” w wysokości 10,8 mln zł. Ma być zrealizowane w ciągu trzech lat i kosztować w sumie ponad 20 mln zł. Burmistrz Kościuk mocno liczy na to, że miastu uda się pozyskać jeszcze dodatkowe wsparcie finansowe, by pokryć koszty całego zadania.

W tegorocznym budżecie są też pieniądze na drogi. Plan zakłada rozbudowę ulic Rybiej i Kołowrót, ale również ul. Gołębiej i Polnej. Na te przedsięwzięcia miasto zaplanowało w sumie prawie 7,5 mln zł. Największą jednak inwestycją drogową będzie rozbudowa ul. Kwiatowej. Na ponad kilometrowy odcinek miasto zaplanowano w budżecie w sumie prawie 4,5 mln zł. Kolejnym zadaniem drogowym jest przebudowa ul. Makowej, na co urzędnicy przewidzieli 2,7 mln zł. Na same drogi miasto w 2023 roku wyda około 15 mln zł.

Z mniejszych inwestycji w budżecie znalazły się m.in.: termomodernizacja budynku OSP Zastawie – 200 000 zł i zagospodarowanie terenu przy ul. Zaułek Nadrzeczny – 150 000 zł. Są też pieniądze na zakup samochodu służbowego na potrzeby urzędu miasta. Na ten cel urzędnicy chcą wydać 180 000 zł. O tym wydatku informowaliśmy jeszcze w listopadzie.

Tylu inwestycji w obecnej kadencji samorządu jeszcze nie było. Zresztą były burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec wielokrotnie zarzucał Robertowi Kościukowi, że miasto nie jest skuteczne w pozyskiwaniu dofinansowania i się nie rozwija. Co równie jest ważne, w 2023 roku miasto ma starać się o dotację na jedno z najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat, budowę drugiego mostu. (s)