Krawczyk ma upragniony medal!

Katarzyna Krawczyk, najbardziej utytułowana zapaśniczka Cementu Gryf Chełm, zdobyła brązowy medal mistrzostw świata seniorek. Pierwszy w karierze, na który czekała wiele lat.

Katarzyna Krawczyk w swoim bogatym dorobku medalowym ma trzy brązowe krążki mistrzostw Europy seniorek, mistrzostw Europy juniorek oraz wiele tytułów mistrzyń Polski. Brakowało jej medalu mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Ten pierwszy zdobyła w środę 6 października na matach w Oslo. Stanęła na najniższym stopniu podium.

Krawczyk, która rywalizowała w kategorii wagowej do 53 kg, mistrzostwa rozpoczęła w imponującym stylu. W swojej pierwszej walce rozbiła Amerykankę Ann Fearnside, wygrywając z nią przez przewagę techniczną 10:0. Zawodniczka Cementu Gryf Chełm wykonała dwa wspaniałe rzuty przez ramię ocenione na 4 punkty, potem świetnie broniła się mimo wielu prób i różnych technik ataku ze strony rywalki. Dzięki wygranej znalazła się w gronie ośmiu najlepszych zapaśniczek w swojej kategorii wagowej. W pojedynku o półfinał stoczyła bój z reprezentantką Szwecji Emmą Jonną Denise Malmgren. Krawczyk w tej walce pokazała, że jest w bardzo dobrej formie i do Oslo przyjechała po medal. Przy prowadzeniu 8:1 odniosła zwycięstwo przed czasem przez położenie rywalki na łopatki.

W półfinale podopieczna trenerów Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa trafiła na świetnie dysponowaną Japonkę Akari Fujinami, główną kandydatkę do mistrzowskiego tytułu. Mimo walecznej postawy Krawczyk uległa przeciwniczce przez przewagę techniczną 0:10 i wiadomo było już, że przyjdzie jej walczyć o brązowy medal.

W decydującym o medalu pojedynku Krawczyk zmierzyła się z reprezentantką Ekwadoru, Luisą Elizabeth Valverde Melendres. Zawodniczka z chełmskiego klubu od samego początku narzuciła swój styl walki i ostatecznie zwyciężyła 7:1, zdobywając upragniony medal mistrzostw świata seniorek. Do pokaźnego dorobku Katarzynie Krawczyk brakuje jeszcze krążka z igrzysk olimpijskich. Zapaśniczka Cementu Gryf Chełm zapewne po cichu już myśli o igrzyskach w Paryżu, które odbędą się latem 2024 r.

Medal Krawczyk jest jedynym, jaki zdobyły reprezentantki Polski na matach w Oslo. Przypomnijmy, że ostatnim medalistą z chełmskiego klubu na imprezie tej rangi wśród seniorów był Dariusz Jabłoński, który w 2003 r. we francuskim Creteil wywalczył złoto.(s)