Kreatywni lubelscy licealiści

Bartłomiej Rzepecki

Dwóch lubelskich licealistów wymyśliło, jak ułatwić swoim kolegom naukę przedmiotów ścisłych. Ich projekt to zbiór przydatnych aplikacji, takich jak np. Kreator Map Myśli czy Kreator Celów. Za swoje osiągnięcia zostali nagrodzeni w konkursie „Wygraj swój Start do Kariery”, organizowanym przez serwis Gumtree.


Bartłomiej Rzepecki i Krzysztof Jastrzębski zdobyli jedną z dwóch głównych nagród. Stworzony przez nich system ma za zadanie integrację pracy nauczyciela i ucznia. – W systemie nauczania mamy do czynienia ze zbyt obszernym programem oraz wieloma metodami nauki, które dla uczniów często są po prostu nieefektywne.

Szczególnie widać to w przypadku przedmiotów ścisłych – mówi Bartłomiej Rzepecki, współautor pomysłu. Uczniowie chcą założyć własną firmę, w której będą tworzyli programowanie narzędzi do nauki matematyki, fizyki czy chemii.

Początkujący przedsiębiorcy otrzymali nagrody w postaci m.in. specjalistycznych programów oraz kursów, jak również wsparcia sprzętowego, które wspomogą rozwój ich biznesu. Konkurs jest częścią kampanii społecznej „Start do Kariery”, którą Gumtree Polska konsekwentnie realizuje od 2014 roku.

Jej celem jest przekazywanie młodym osobom wiedzy z zakresu wchodzenia na rynek pracy i poruszania się po nim. Inicjatywa przez lata zyskała uznanie wśród nauczycieli, uczniów oraz dziennikarzy zajmujących się rynkiem pracy i edukacją. – Od pięciu lat w ramach programu „Start do Kariery” badamy rynek oraz organizujemy różnego rodzaju warsztaty, kursy i seminaria na terenie całej Polski.

W tym roku postanowiliśmy dołożyć do tego jeszcze jedną cegiełkę – pieniądze na faktyczny start, dzięki którym koszt szkoleń, sprzętu czy oprogramowania, potrzebnych do realizacji biznesplanu, przestanie być przeszkodą dla młodych ludzi z ciekawymi pomysłami – wyjaśnia Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl. Wdrożenie projektu oraz możliwość zakupu programu przez polskie szkoły planowana jest na wrzesień 2020 roku.

(EM.K.)

Krzysztof Jastrzębski