Kredyt na deficyt

Rada powiatu krasnostawskiego wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu w wysokości 2 mln zł. Pożyczone pieniądze mają pokryć zaplanowany w budżecie deficyt. Zobowiązanie starostwo zamierza spłacić w latach 2022-2029.

Budżet powiatu krasnostawskiego na 2021 rok ma zaplanowany deficyt. Starosta Andrzej Leńczuk chce go pokryć z kredytu długoterminowego.

– Sądziliśmy, że do zamknięcia budżetu będziemy potrzebować około 5 mln zł kredytu, ale po ostatnich zmianach wyszło nam, że 2 mln zł wystarczą – wyjaśnia starosta. – Te pieniądze zabezpieczą nam udział własny w realizowanych inwestycjach z udziałem zewnętrznych funduszy.

Powiat, kredyt który zaciągnie, zamierza spłacić w ciągu ośmiu lat, do 2029 roku. – Prognoza długu na najbliższe lata uwzględnia kredyt i według niej powiat będzie mógł spłacić zobowiązanie nie naruszając prawa – podkreśla A. Leńczuk.

Zadłużenie powiatu krasnostawskiego na koniec 2021 roku ma wynosić 16 385 000 zł. – Takie są założenia – mówi Leńczuk. – Z drugiej strony, żeby realizować inwestycje, kredyty są potrzebne. Powiat nie jest w stanie z własnych dochodów ich wykonać.

Gdy Prawo i Sprawiedliwość obejmowało władzę w powiecie krasnostawskim, czyli z końcem 2018 roku, zadłużenie wynosiło 16,8 mln zł. Po roku wzrosło o milion złotych. Na koniec 2020 r. była to już kwota 16,4 mln zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here