Kredytem zasiliła oszustów

Błyskawiczna reakcja policjantów zatrzymała przelew 60 tys. zł, który wykonała 65-letnia lublinianka na konto przestępców. Pieniądze pochodziły z pożyczki jaką zaciągnęła mieszkanka Lublina dla oszustów działających metodą „na policjanta”. Niestety, 65-latka zdążyła przekazać przestępcom gotówkę w kwocie 15 tysięcy złotych. Policjanci poszukują przestępców i apelują o wzmożoną czujność.


– We wtorek do jednej z mieszkanek Lublina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz IV Komisariatu Policji. Fałszywy policjant oświadczył, że w ramach prowadzonych działań zabezpieczone zostały podrobione dokumenty. Wśród blankietów miał znaleźć się dowód osobisty kobiety, na który przestępcy zamierzali zaciągnąć pożyczki. W związku z tym dzwoniący polecił 65-latce udać się do banku i zaciągnąć kredyt na rzekomy zakup działki.

Po uzyskaniu 60 tysięcy złotych, fałszywy policjant nakazał emerytce przelanie całej kwoty na wskazany rachunek bankowy – relacjonuje komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP Lublin. – Następnego dnia sprawca ponownie zadzwonił. Tym razem powiedział, że z ustaleń policjantów wynika, iż kobieta w dalszym ciągu ma niewykorzystaną zdolność kredytową i musi zaciągnąć kolejną pożyczkę.

W drugim banku lubliniance udało się zaciągnąć kredyt gotówkowy w kwocie 15 tysięcy złotych. Całą sumę przekazała podstawionemu funkcjonariuszowi. Po tym miała udać się w okolicę ulicy Chopina, gdzie „funkcjonariusze” po zatrzymaniu przestępców mieli oddać jej całą kwotę. Oczywiście w wyznaczonym miejscu nikogo nie było, więc emerytka zgłosiła się na I Komisariat Policji.

– Przyjmujący zawiadomienie policjanci od razu zdali sobie sprawę, że każda chwila w tym przypadku jest cenna i od razu podjęli czynności zmierzające do wstrzymania realizacji przelewu. W działaniach operacyjnych udział brali również policjanci ze specjalnej komórki w komendzie wojewódzkiej. Jak się okazało zdecydowane i szybkie kroki pozwoliły zatrzymać wykonany przelew, który w całości wrócił na konto emerytki – dodaje kom. Gołębiowski.

Policjanci szukają sprawców i po raz kolejny apelują o rozwagę i rozsądek. Przypominają też, że funkcjonariusze nigdy podczas prowadzonych działań nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here