Kresowianie pamiętają ile Im zawdzięczają

W dniach 24-25 września br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się III Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej. Tematem przewodnim spotkania były „Kościół i Polacy na Wschodzie pod opieką św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego”.


W czwartek 24 września na uniwersytecie odbyła się konferencja naukowa poświęcona 100-leciu urodzin św. Jana Pawła II i planowanej beatyfikacji ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, którą zainaugurował ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Tego dnia wyświetlano również filmy poświęcone tym dwóm wybitnym postaciom. Zaś w piątek w kościele akademickim KUL odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego w intencji Kościoła i Polaków na Wschodzie.

Potem nastąpiło złożenie wieńców przy pomniku św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL. Organizatorzy przedsięwzięcia wyjaśniają, że zarówno pontyfikat papieża Polaka, a wcześniej posługa biskupia Karola Wojtyły, jak i przewodniczenie Kościołowi polskiemu przez Prymasa Tysiąclecia przypadły na okres komunistyczny.

Zagarnięte Polsce dawne Kresy z ludnością polską i organizacją Kościoła katolickiego były poddawane depolonizacji, ateizacji i powszechnej sowietyzacji. Mimo uruchomienia mechanizmów represji, Polacy i Kościół trwali na swych ziemiach ojczystych w znacznej mierze dzięki wsparciu dochodzącemu z Polski. Po wyborze abp. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową moralne wsparcie coraz bardziej zaczęło docierać także z Rzymu.

Rozpoczęcie pontyfikatu Papieża Polaka przyniosło odwilż w relacjach międzynarodowych nacechowanych klimatem zimnej wojny, jak też spowodowało upadek komunizmu w wymiarze globalnym. Dla dawnych diecezji na Wschodzie oznaczało to okres renesansu. Jan Paweł II doprowadził do reaktywowania struktur Kościoła w byłych republikach sowieckich, powołania nowych biskupów, odrodzenia religijności, w szczególności wśród polskiej ludności katolickiej.

Organizatorami Kongresu byli: Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, Centrum UCRAINICUM KUL oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here