Krężnicka ugina się pod ciężarem

TIR-y rozjeżdżają ul. Krężnicką w Lublinie. Miejski radny Leszek Daniewski (PO) apeluje o skuteczniejsze kontrole policji. Kierowcy wielotonowych ciężarówek robią sobie tędy skrót z krajowej „19” do miasta. Wbrew zakazom.

– „Ta ulica nie jest przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów. Przez ciężarówki zwiększa się też zagrożenie wypadkami” – pisze radny Daniewski. To kolejna interpelacja w sprawie poprawy bezpieczeństwa dotycząca tej ulicy. Póki co, z drogi krajowej nr 19 do Okrężnicy i Zemborzyc ciągnie masa tirów.
– „Należy stwierdzić, że znaczna część przejeżdżających nie jest zaliczana do grupy zwolnionych z zakazu wjazdu (takie zwolnienie mają pojazdy zaopatrzenia, ruchu wewnętrznego i służb komunalnych). Jest to ewidentne łamanie przepisów ruchu drogowego. Proszę, aby policja skuteczniej egzekwowała zakaz przejazdu tą ulicą” – pisze Leszek Daniewski.
W oddzielnym piśmie Daniewski wnosi o jak najszybszy remont ulicy: „Jezdnia posiada zaniżenia i koleiny, a przy braku odwodnienia tworzą się kałuże i zastoje wodne. Stwarza to dodatkowe utrudnienia dla pieszych. Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki zwracam się z wnioskiem o wykonanie remontu, a nie przebudowy ulicy na całej jej długości, w tym wyprofilowaniu jezdni, wykonaniu pobocza z kruszywa i warstwy ścieralnej.”

Nie ma co czekać na przebudowę

– Szacunkowe koszty przebudowy Krężnickiej na całej długości wyliczono na około 8 milionów złotych. Zdajemy sobie sprawę, że w skali miasta nie jesteśmy jedyni, którzy potrzebują zmian, a ratusz nie dysponuje takimi środkami, stąd propozycja jak najszybszego choćby wyrównania nawierzchni i eliminacji kolein. Sytuacja na Krężnickiej jest fatalna. Ulica jest nieodwodniona, z rowami na poboczu, służy mieszkańcom gmin Konopnicka i Niedrzwica jako lokalny skrót. W godzinach szczytu trzeba tu czekać nawet dziesięć minut, żeby wyjechać z pobocznych uliczek – mówi nam Sławomir Polaczuk, przewodniczący rady dzielnicy Zemborzyce.
Z informacji uzyskanych w ratuszu dowiadujemy się, że ulica Krężnicka przewidziana jest do remontu. – Chcielibyśmy rozpocząć modernizację ul. Krężnickiej w przyszłym roku. Widzimy to zadanie jako inwestycję dwuletnią – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.
Miasto chce, by taka inwestycja znalazła się w przyszłorocznym budżecie miasta. – Mamy nadzieję, że radni uchwalą budżet uwzględniający takie zadania – mówi Kieliszek. CH