Krok do rządowych czynszówek

Świdnickie Mieszkania Plus staną na miejskiej działce przy ulicy generała „Grota” Roweckiego

Urząd Miasta Świdnik sfinalizował umowę z BGK Nieruchomości o powołaniu do życia spółki, która wybuduje bloki w ramach programu Mieszkanie Plus. Dalszym krokiem, jak zapowiadają urzędnicy, będzie projekt nowych bloków i ogłoszenie przetargu na ich budowę. Pierwsi lokatorzy mają dostać klucze w 2020 roku.


W ubiegły poniedziałek, 23 kwietnia, kiedy władze Jarocina jako pierwsze w kraju, przekazywały mieszkańcom klucze do mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, w Urzędzie Miasta Świdnik podpisano umowę pomiędzy miastem a BGK Nieruchomości S.A. o powołaniu spółki celowej, której zadaniem będzie budowa około setki „mieszkań plus” przy ul. gen. Grota Roweckiego w Świdniku. Dokument sygnowali burmistrz Waldemar Jakson i Aleksander Jankowski, zastępca dyrektora Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości w obecności świdnickiego posła Artura Sobonia, obecnie wiceministra Inwestycji i Rozwoju, który odpowiada m.in. za realizację rządowego programu budowy mieszkań pod wynajem.

– Podpisaliśmy protokół uzgodnień inwestycyjnych. Tym samym zakończyliśmy uzgodnienia postanowień umowy jak również wykonaliśmy analizę zasobów pod kątem realizacji projektu. Teraz będziemy szykowali odpowiednie dokumenty, by powołać spółkę celową i jako gmina przejąć w niej udziały – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Mieszkanie Plus jest rządowym programem budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności przez ich najemców. Jest adresowany głównie do rodzin, które nie mają własnego mieszkania i nie mają również zdolności kredytowej, ale posiadają stałe dochody umożliwiające wnoszenie opłat i utrzymanie mieszkania.

– Ogromnie się cieszę z tej inicjatywy, bo to jeden z segmentów budownictwa mieszkaniowego. Dynamika powstawania nowych lokali jest u nas trzykrotnie wyższa niż w innym miastach tej wielkości w kraju, natomiast dwukrotnie większą od dużych miast Lubelszczyzny – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Zainteresowanie mieszkaniami, które mają powstać w Świdniku w ramach Mieszkania Plus, jest ogromne. Właściwy nabór chętnych jeszcze nie ruszył, a miasto już otrzymało ponad 500 podań. Około 25 proc. z nich dotyczy osób spoza Świdnika.
– Już dziś wiele z tych osób deklaruje chęć dojścia do własności i będziemy te mieszkania budowali w taki sposób, aby im to umożliwić. W tym przypadku czynsz może być większy o jakieś 20 proc. – mówi M. Piotrowicz.

Miasto rozpoczęło już prace techniczne związane z przygotowaniem terenu inwestycji. Właśnie rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej ulicy, która będzie prowadzić do nowych bloków. Najkorzystniejszą ofertę – ok. 49 tys. zł – złożyła firma TOMAR-DROG z Lublina. Ogłoszono również przetarg na budowę drogi tymczasowej, która będzie służyć w czasie budowy osiedla. Trwają również pacce związane z przygotowaniem działki pod kątem budowy sieci wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej i telekomunikacyjnej. Kiedy spółka na dobre zacznie swoją działalność, kolejnym krokiem będzie wykonanie projektu nowych bloków i przetarg na ich wykonanie. Według planów pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się tu w 2020 roku. (w)