Król Sobieski patronem szkoły w Gorzkowie

17 czerwca, w 325. rocznicę śmierci Jana III Sobieskiego, odbyło się uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Gorzkowie imienia jednego z największych polskich władców.

Uroczystość nadania imienia Jana III Sobieskiego i sztandaru SP w Gorzkowie rozpoczęła się od mszy świętej. W kościele zgromadzili się goście na czele ze starostą krasnostawskim Andrzejem Leńczukiem, wójtem Markiem Kasprzakiem, jego zastępcą Piotrem Cichoszem. Przybyli także: dyrektor szkoły Bogusław Zych, nauczyciele, pracownicy szkoły i gminy, a także uczniowie ubrani w stroje szlacheckie.

Podczas liturgii ks. Andrzej Wołoszyn poświęcił sztandar SP w Gorzkowie. Po eucharystii wszyscy udali się do szkoły w Gorzkowie na kolejną część ceremonii. Tam nastąpił uroczysty moment nadania imienia Szkole. Przewodniczący rady gminy w Gorzkowie Konstanty Nieścior odczytał uchwałę w sprawie nadania imienia Jana III Sobieskiego placówce. Doniosłą i symboliczną chwilą było przekazanie sztandaru przez wójta Kasprzaka dyrektorowi Zychowi, a następnie uczniom.

– Kolejnym etapem świętowania było uroczyste ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas – relacjonuje dyrektor Bogusław Zych. – Ciekawą i pouczającą prelekcję zaprezentował zastępca wójta dr historii Piotr Cichosz, który wskazał na związek Jana III Sobieskiego z Gorzkowem.

Po części oficjalnej gościom zaprezentowali się uczniowie szkoły, którzy przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny: narodowy taniec polonez oraz montaż słowno-muzyczny nawiązujący do najciekawszych wydarzeń z życia obranego przez szkołę patrona. Gromkimi brawami podziękowano również artystkom: Magdalenie Jemioła, zawodowo związanej z Teatrem Muzycznym, i Alesii Aleksandrowicz, akompaniatorce w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, które wystąpiły z repertuarem barokowym.

– Nadanie imienia wzmocni pozycję szkoły w środowisku, doda jej mocy i prestiżu, a nade wszystko w głębszym wymiarze będzie kształtowało umiłowanie Ojczyzny i postawę patriotyczną uczniów SP im. Jana III Sobieskiego w Gorzkowie – podsumowuje dyrektor Zych. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here