Królewska gra wchodzi do szkół

Na turniej przyjechali uczniowie ze szkół z całego Lublina i okolicznych miejscowości

I Wojewódzki Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Kuratora Oświaty rozegrano z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina przy ulicy Poturzyńskiej w Lublinie. O nagrodę walczyli najmłodsi uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych.


– Wychodzimy naprzeciw nowym założeniom reformy oświaty MEN, które proponują wprowadzanie nauki gry w szachy już od pierwszych klas szkół podstawowych. Nasze dzieci uczą się tej gry podczas zajęć w szkolnej świetlicy – mówi Ewa Barszcz, dyrektor SP nr 16. Chętnych do nauki nie brakuje. W szkole regularnie z szachami ma na co dzień do czynienia ponad 50 uczniów. W tajniki tej gry wprowadzają ich nauczycielki: Jolanta Gandecka i Zofia Ciechocińska-Miećko, kilkukrotna mistrzyni Polski w kategorii szachowej kobiet i juniorek.

– Chcieliśmy pokazać, że świetlica szkolna jest miejscem, gdzie się rozwijają pasje i talenty dzieci. To na pewno nie jest tylko „przechowalnia” uczniów – podkreśla pani Jolanta.

W turnieju wzięło udział 16 czteroosobowych drużyn składających się z trzech chłopców i dziewczynki. Na partie przewidziano 20 minut. Rund zaplanowano sześć. W przyszłym roku organizatorzy planują pewne zmiany: drużyny mają składać się z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek. W tym roku najmłodsi uczestnicy turnieju mieli po 6, 5 lat. Przewidziano dla nich specjalne nagrody-wyróżnienia. W ufundowanie nagród aktywnie włączyła się rada rodziców i absolwenci szkoły. – Szachy bardzo rozwijają osobowość. Uczą logicznego myślenia, strategii, podejmowani decyzji. Uczą radzenia sobie z porażką i sukcesem – mówi pani Zofia.

Szachy to gra trudna, ale cudna

– Każde dziecko, które uczęszcza do naszej świetlicy, zetknęło się z szachami. Często przybiegają po lekcjach z pytaniem, czy mogą wyciągnąć plansze i chwile sobie pograć– dodaje pani Jolanta. – Nasze motto brzmi: „Szachy to gra trudna, ale cudna”. Chcemy zachęcić do niej jak najwięcej uczniów – podkreśla.

Dzieciakom również bardzo się ona podoba. Na turniej przyjechali uczniowie ze szkół z całego Lublina i okolicznych miejscowości. – Lubię w szachach to, że jest dużo możliwości ruchu i że po prostu uczy się myślenia i różnych strategii. Do turnieju uczył mnie tatuś, razem się przygotowywaliśmy– mówi Antoś Szczawiński z Niedrzwicy Dużej.

– Mój brat nauczył mnie grać w szachy, on ma dziesięć lat – mówi Martyna Piwko, z SP nr 14 w Lublinie. – Lubię grać w szachy, bo dużo czasu spędza się z innymi – dodaje dziewczynka.

Puchar Kuratora Oświaty i pierwsze miejsce zdobyła drużyna gospodarzy z SP 16 w składzie: Szymon Rymarczyk (6 pkt.), Adam Starobrat (4,5 pkt.), Bartłomiej Ruszniak (5 pkt.), Olga Krakowiak (2,5 pkt.). Drugie miejsce zdobyła również drużyna Szkoły Podstawowej Nr 16 z Lublina w składzie: Sebastian Mliczek (4,5 pkt.), Sebastian Szymecki (5 pkt.), Stanisław Łazarz (5 pkt.), Zuzanna Matejko (2,5 pkt.). Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Jakubowic Konińskich: Szymon Janiak (2 pkt.), Konrad Mucha (3,5 pkt.), Urszula Strużek (5 pkt.), Ewelina Berej (4,5 pkt). Najlepszy wyniki uzyskali: na pierwszej szachownicy Szymek Rymarczyk z SP 16, a na drugiej Paweł Sawa ze szkoły w Krasnymstawie oraz na szachownicy dziewczynek Kinga Niezgoda ze szkoły „SKRZYDŁA” oraz Monika Borowik z SP 15 – oni wygrali wszystkie swoje partie. Zawodnicy pierwszych trzech drużyn otrzymali pamiątkowe medale. Wszystkie drużyny i uczestnicy dostali dyplomy. Uczestnicy otrzymali również drobne upominki i słodki poczęstunek. Turniej był współorganizowany przez MDK „Pod akacją”. (EM.K.)