Królowie na lotnisku

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Świdniku

Do końca czerwca w terminalu świdnickiego lotniska można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski”. Prezentuje ona 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013), mistrza plakatu, jednego z najbardziej rozpoznawalnych grafików w Polsce i na świecie.


Przygotowane przez niego prace zestawiono z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki, które doskonale znamy z podręczników do historii i z encyklopedii. Portrety Świerzego powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji. Dodatkowo przy każdym z portretów umieszczono notkę z najważniejszymi dokonaniami i ciekawostkami z życia poszczególnych władców Polski.

Uroczystego otwarcia wystawy, w ubiegły czwartek, 14 czerwca, dokonali: prezes Portu Lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz oraz Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP w Lublinie, banku, który jest mecenasem ekspozycji. (w)