Ksiądz Henryk napisał książkę

W powiatowej bibliotece w Krasnymstawie zorganizowano prezentację książki „W mocy krzyża” ks. Henryka Kapicy, wieloletniego proboszcza parafii pw. Franciszka Ksawerego.

Ks. Henryk Kapica od 18 lat jest proboszczem parafii p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W latach 1975-1981 zakładał parafię Podwyższenia Krzyża Św. w Rejowcu Fabrycznym i budował tam kościół. 7 maja w czasie promocji książki w powiatowej bibliotece mówił, że jej napisanie zostało zainspirowane przez dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej.

– Dokumenty wykorzystane w publikacji są źródłem historii związanej z powstaniem parafii w Rejowcu Fabrycznym. Są one także świadectwem zmagania księdza i wspólnoty wiernych z systemem totalitarnym, w którym nie było miejsca na wiarę i Boga – mówi Elżbieta Patyk, dyrektor biblioteki powiatowej w Krasnymstawie. W czasie spotkania ks. Henryk wspominał, że ponad dwa tysiące mieszkańców miasta nie bało się złożyć swojego podpisu pod petycją, domagającą się wydania pozwolenia na kościół.

– Było to świadectwo wiary, odpowiedzialności za sprawy Boże i znak wielkiego zaufania mieszkańców do duszpasterza. W zasobach Służb Bezpieczeństwa znalazło się ponad 100 dokumentów skierowanych przeciwko księdzu, raportów samych pracowników SB i donosicieli, które zostały zniszczone pod koniec PRL-u przez wydział spraw wewnętrznych – dodaje. Kilka z nich ocalało i znalazło się w publikacji, jak np. postanowienie z 1986 r. o zakazie wyjazdu ks. Kapicy z kraju.

Podczas promocji książki „W mocy krzyża” list gratulacyjny skierowany do ks. Henryka od poseł Teresy Hałas odczytał Mirosław Księżuk, a kwiaty przekazała Katarzyna Bojarska. Podziękowanie ks. Henrykowi złożył też starosta Andrzej Leńczuk, zastępca przewodniczącego rady powiatu Justyna Przysiężniak, przewodnicząca komisji oświaty Ewa Nieścior i naczelnik wydziału oświaty Lidia Jurkiewicz. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here