Ksiądz zwrócił honor

Radny ks. Jacenty Sołtys z oburzeniem przyjął fakt opodatkowania plebanii w kościołach w gminie Leśniowice. Podczas ostatniej sesji oznajmił urzędnikom i radnym, że nie miał racji, a podatek będzie opłacał tak, jak wszyscy pozostali mieszkańcy.

Na przedostatniej, czerwcowej sesji Rady Gminy Leśniowice ustanowiono podatek za plebanie. Wcześniej trzy parafie funkcjonujące na terenie gminy Leśniowice korzystały ze zwolnień z podatku od nieruchomości za części mieszkalne parafii i nie płaciły z tego tytułu do gminy ani grosza. Z podatku od nieruchomości pozostały zwolnione nieruchomości kościelne tj. kancelarie, sale katechetyczne. Urzędnicy z Leśniowic wyjaśniali, że do tej pory szli duchownym na rękę, ale udogodnień w postaci zwolnień podatkowych od domów parafialnych nie stosuje się w innych samorządach. Nie zgodził się z tym radny ks. Jacenty Sołtys, proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Majdanie Leśniowskim, który uznał opodatkowanie plebanii za skandal. Podczas wtorkowej sesji ks. Sołtys przyznał się jednak do błędu.
– Nie miałem racji – stwierdził ks. Sołtys. – Sprawdziłem temat i wiem już z „mieszkaniówki” księża nie są zwolnieni. Złożyłem deklarację i będę uiszczał opłaty zgodnie z nakazem, który dostałem z urzędu.
Ani radni, ani urzędnicy nie komentowali wypowiedzi proboszcza, ale poprzednio wskazywali, że mieszkańcy płacą podatki za swoje domy, więc nie ma powodu, aby księża byli z tego obowiązku zwolnieni. (mo)