Książka o Sparcie Rejowiec Fabryczny

Pięknie wydana, w twardej oprawie, z bezcennymi fotografiami i informacjami. Właśnie w sprzedaży pojawiła się książka Rafała Wilczyńskiego „Zielono-biało-czerwona. Historia KS Sparty Rejowiec Fabryczny”. Każdy, kto interesuje się lokalnym futbolem, powinien ją mieć w swojej domowej biblioteczce. Jej autor jest niesamowicie zakręcony na punkcie piłki nożnej, dlatego też tę książkę tak dobrze się czyta.


– Pomysł na stworzenie książki o historii Sparty Rejowiec Fabryczny narodził się kilka lat temu – mówi Nowemu Tygodniowi Rafał Wilczyński, wielki kibic Sparty, a dziś też jej wiceprezes. – Tak z ciekawości chciałem sprawdzić, jaki bilans meczów z poszczególnymi drużynami ma Sparta i zacząłem szukać archiwalnych wyników. W domu miałem sporo wycinków gazet z informacjami z poprzednich sezonów i początkowo mi one wystarczyły, z czasem pojawiła się jednak myśl żeby sięgnąć po rezultaty z bardziej odległych sezonów – wspomina.

Pan Rafał wziął się do roboty. Sporo czasu spędził nawet w Bibliotece Narodowej w Warszawie, spotykał się z byłymi działaczami i zawodnikami Sparty. – Nie ukrywam, że miałem całe mnóstwo problemów ze zdobyciem informacji na temat niektórych etapów funkcjonowania klubu z Rejowca Fabrycznego. Jestem więc bardzo zadowolony, że udało mi się odnaleźć tak dużo wiadomości, dzięki czemu mogę je przekazać szerszemu gronu. W tym miejscu pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim osobom, które udzieliły mi stosownych informacji, dzięki czemu moja książka w sposób znaczący zyskała na wartości – mówi Wilczyński.

Dużo czasu zajęło mu samo pisanie. Najbardziej pracochłonne było zdobycie informacji takich jak: wyniki, składy czy strzelcy bramek. – W ubiegłym roku niemal codziennie po pracy spędzałem kilka godzin na wertowaniu kolejnych czasopism w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dużo czasu zajęły mi również rozmowy z naocznymi świadkami wydarzeń opisanych w książce. Zdaje sobie sprawę, że pomimo najszczerszych chęci nie udało mi się dotrzeć do niektórych informacji i w kilku miejscach książka zawiera luki, np. brak tabeli z sezonu 1980/81, ale mam nadzieję, że kiedyś i te brakujące miejsca zostaną zapełnione i być może w kolejnych wydaniach uzupełnione – zapowiada wiceprezes Sparty.

Książka „Zielono-biało-czerwona. Historia KS Sparty Rejowiec Fabryczny” jest profesjonalnie wydana. Oprawiona w twardą obwolutę z pięknymi zdjęciami, zawiera mnóstwo wyników, składów drużyn, tabel, coś co kibice piłkarscy kochają najbardziej. W pierwszym rozdziale autor opisuje lata 1966-1975, kiedy dzisiejsza Sparta funkcjonowała pod nazwą RKS Rejowiec. Rozdział nr 2 (1975-1989) to oficjalnie powstanie Sparty i jego pierwsze lata działalności. W kolejnych rozdziałach Rafał Wilczyński dokładnie analizuje historię klubu z Rejowca Fabrycznego w latach 90-tych XX wieku przez początek XXI wieku, aż po sezon 2019-2020. Tom obdarzony jest wstępem Anatola Obucha, prezesa ChOZPN.

Wiele ciepłych słów pod adresem autora kieruje prezes Sparty, Robert Szokaluk. – Jestem pełen podziwu i uznania dla Rafała Wilczyńskiego. Wykonał kawał dobrej roboty. Przeczytałem książkę jednym tchem, przypominając sobie wiele ciekawych wydarzeń. Myślę, że nasi kibice, ale także sympatycy futbolu spoza Rejowca Fabrycznego, kolekcjonerzy, powinni tę pozycję jak najszybciej kupić, bo jest w niej naprawdę opisanych wiele ciekawych historii. Są unikatowe zdjęcia, jak choćby te z wizyty w naszym mieście nieżyjącego już legendarnego trenera polskiej reprezentacji, Kazimierza Górskiego. Autor sporo miejsca poświęca Jackowi Ziarkowskiemu, naszemu najlepszemu wychowankowi, który grał w ekstraklasie, strzelał gole Wiśle Kraków, mistrzowi Polski. Jest w niej wiele historycznych już fotografii – podkreśla Robert Szokaluk.

Sparta Rejowiec Fabryczny jest drugim po ChKS Chełmianka klubem w okręgu chełmskim, którego historia została spisana. – Cieszę się, że ukazała się ta książka. Historia naszego klubu nie zostanie zapomniana – dodaje R. Szokaluk.

Autor książki o historii Sparty, Rafał Wilczyński, urodził się w Krasnymstawie. Od 2007 r. mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na UMCS w Lublinie. Od lutego 2019 r. pełni funkcję wiceprezesa klubu. Jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Do dziś obejrzał mecze piłkarskie na 450 stadionach w 33 krajach! Prowadzi na serwisie Youtube kanał Rafał on tour, na którym zamieszcza skróty meczów Sparty oraz filmiki ze swoich piłkarskich podróży.

Książkę o historii Sparty można kupić kontaktując się z klubem z Rejowca Fabrycznego, najlepiej z prezesem Szokalukiem, na co dzień sekretarzem miasta Rejowiec Fabryczny, pod tel. 82 566 32 77. Cena jednego egzemplarza to 50 zł. Karol Garbacz