Książki w kąt?

Aż o 14 tys. spadła liczba wypożyczeń książek z Chełmskiej Biblioteki Publicznej w ubiegłym roku. Za to zwiększyła się liczba osób korzystających z wypożyczalni audiowizualnej.

Rankingi czytelnictwa są zatrważające. Polacy po książki sięgają coraz rzadziej i coraz więcej jest osób, które bez skrępowania ogłaszają, że w ciągu roku nie przeczytały żadnej książki. Według danych Biblioteki Narodowej jest ich ponad 20 milionów.
Nie zachwycają też dane chełmskiej książnicy. – W 2015 roku w samej tylko bibliotece głównej wypożyczyliśmy 182 tys. książek. W 2016 roku już tylko 168 tys. – podaje Anna Miszczak, kierownik działu udostępniania ChBP.
Biblioteka odnotowała także niewielki spadek liczby osób (z 90 do 88 tys.), które ją odwiedziły w ramach takich wydarzeń jak: wystawy, słuchowiska, prelekcje i seanse filmowe.
– Pochwalić się możemy za to zwiększonym zainteresowaniem wypożyczalnią audiowizualną, w której mamy m.in. audiobooki, filmy, muzykę i gry. W ubiegłym roku skorzystało z niej o prawie 1,2 tys. osób więcej niż rok wcześniej – mówi A. Miszczak. (mg)