Kto na burmistrza?

Burmistrz Waldemar Jakson (RiP) w jesiennych wyborach samorządowych będzie ubiegał się o reelekcję. Z kim przyjdzie mu konkurować? Jakub Osina, lider opozycyjnego ŚWS, tłumaczy, że decyzja, czy będzie kandydatem na burmistrza jeszcze nie zapadła. Wśród kandydatów wymienia się również wicestarostę Waldemara Białowąsa (PO), który o stanowisko burmistrza Świdnika ubiegał się w dwóch poprzednich wyborach.

Mija dwadzieścia lat, odkąd Waldemar Jakson został burmistrzem Świdnika. Stanowisko objął w 1998 roku, a w 2002 roku został burmistrzem w pierwszych wyborach bezpośrednich, wygrywając w pierwszej turze. W pierwszej turze zwyciężył także w wyborach w 2006 roku jako kandydat komitetu wyborczego Rodzina i Prawo. Reelekcję uzyskał także w 2010 i 2014 roku. W rozmowie z nami burmistrz zapewnia, że w nadchodzących wyborach będzie ubiegał się o wybór na kolejną kadencję. Jak mówi, „wypalenie zawodowe” jeszcze go nie dopadło i jest kilka rzeczy, które chciałby dokończyć. W wyborach liczy na głosy świdniczan o różnych poglądach politycznych.
– W poprzednich wyborach głosowali na mnie też mieszkańcy o poglądach lewicowych – wyjaśnia burmistrz Jakson. – Pewnie wynika to z tego, że moi rodzice całe życie przepracowali w WSK. Zawsze podkreślałem i nadal podkreślam, że lotnictwo to nasza tożsamość. Jako samorząd dołożyliśmy ogromnych starań, aby ten zakład zachować, aby on nadal istniał w Świdniku, aby prosperował. Jest duża grupa osób o lewicowych poglądach, które głosują na mnie, bo, jak mówią „Jakson kocha zakład, lotnictwo to nasza tożsamość a on dba o tożsamość tego miasta”.

Świdnik potrzebuje zmiany?

Wśród potencjalnych kontrkandydatów Jaksona wymienia się Jakuba Osinę, lidera opozycyjnego Stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa. ŚWS z myślą o nadchodzących wyborach konsekwentnie buduje koalicję, która miałaby skutecznie konkurować z PiS i obecnym burmistrzem. Porozumiało się już z lewicowym stowarzyszeniem Świdnicka Inicjatywa Samorządowa, liberalną Nowoczesną, Sojuszem Lewicy Demokratycznej oraz Związkiem Zawodowym „Metalowcy”. W myśl tych porozumień wszystkie organizacje przygotują wspólną listę wyborczą. Na początku marca ŚWS ogłosił także pierwszy punkt programu wyborczego. Jest nim pomoc finansowa dla bezdzietnych par chcących skorzystać z metody in vitro.
– Nie potrafię dziś odpowiedzieć na pytanie, czy będę kandydował na burmistrza, bo nie ja sam będę o tym decydował – komentuje Osina. – Decyzję podejmiemy wspólnie. Przesłanki do mojego startowania czy nie są różne. Jest w naszym gronie kilka osób, które widziałyby się w roli kandydata na burmistrza. Obecnie cały czas pracujemy nad programem, bo to w tym momencie jest ważniejsze.
W Świdniku coraz głośniej mówi się, że po raz kolejny kandydować na burmistrza będzie Waldemar Białowąs, lider lokalnej PO i wicestarosta powiatu świdnickiego. Białowąs przyznaje, że wiele osób z różnych środowisk zgłasza się do niego z tym pytaniem, ale on jeszcze nie podjął decyzji w sprawie startu.
– Jeszcze na to nie czas. Teraz skupiam się na realizacji różnych ważnych projektów podjętych przez powiat, w tym jednej z naszych flagowych inwestycji, czyli budowie hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym – mówi wicestarosta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here