Kto przeciwny, ten dołoży?

Sytuacja ekonomiczna powiatu chełmskiego jest wyśmienita i może służyć za wzór dla innych samorządów – chełpi się starosta Piotr Deniszczuk. – To dlaczego powiat nie remontuje dróg za własne pieniądze, tylko czeka na pieniądze od gmin? – pyta radny Tomasz Szczepaniak.

Pytanie o remont drogi powiatowej w Krowicy pod Siedliszczem doprowadziło do sprzeczki między starostą, byłym wicestarostą i burmistrzem Siedliszcza. Radny Tomasz Szczepaniak zapytał, czy mieszkańcy wsi doczekają się remontu drogi do ich miejscowości.

– Radny wie, że pozyskaliśmy środki, rozstrzygnęliśmy przetarg na remont tej drogi, ale jedyny powód, że jej nie zrobiliśmy, to wycofanie się ze współfinansowania burmistrza Siedliszcza i zapowiedź, że do żadnych dróg powiatowych nie będzie dokładał, że powiat ma robić drogi sam na terenie gminy Siedliszcze – odpowiedział starosta Piotr Deniszczuk.

Wypowiedź starosty wzburzyła burmistrza Siedliszcza, Hieronima Zonika, który po sesji odezwał się do naszej redakcji. – Gdy ja szukam dofinansowania do inwestycji w gminie, to sam chodzę, pytam, proszę o pieniądze. Nie przypominam sobie, żeby starosta rozmawiał ze mną na temat dofinansowania powiatowych dróg – mówi Zonik. – Starosta opiera się na jednej wypowiedzi z sesji, której najwyraźniej nie zrozumiał. Widać nie mieści mu się w głowie, że może być wójt czy burmistrz, który nie jest zależny od partii ani polityki, ani od niego samego, tylko od mieszkańców gminy.

Przy okazji interpelacji Radosława Rakowieckiego, który pytał o strukturę zatrudnienia w powiecie i nadmierne zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników Deniszczuk przekonywał radnych, że powiat jest w wyśmienitej kondycji ekonomicznej, której mogą pozazdrościć inne samorządy w kraju.

– Skoro powiat jest w tak doskonałej sytuacji, to może wyremontuje drogę w Krowicy z własnych środków, a może zacznie dokładać do remontów gminnych dróg wójtom i burmistrzom? – zapytał Szczepaniak.

– W pierwszej kolejności będziemy remontować te drogi, na które możemy pozyskać dotację, potem te, do których dołożą samorządy gminne a na koniec będziemy robić w pozostałych gminach. Dokładanie do dróg powiatowych to był przecież pomysł G9 – odpowiedział starosta.

– Nadal nie widzę, żeby gmina Wierzbica (w której wójtem jest żona starosty -przyp. red.) dokładała do dwóch dużych zadań drogowych powiatu, które będę realizowane w tym roku na jej terenie – nie dawał za wygraną radny Szczepaniak.

– Radny wie, że dotychczas rządził tam wójt z G9 i tam kondycja jest fatalna tak, jak w innych gminach rządzonych przez G9 – odparował Deniszczuk.

Ale według H. Zonika znacznie gorzej zarządzane są gminy, które były blisko starosty. (bf)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here