Kto zarobi, a kto nie

Z zaplanowanych na pierwszy kwartał przetargów ratuszowi nie udało się ogłosić postępowania na wyłonienie wykonawcy budowy zatoki autobusowej przy ul. Żwirki i Wigury, ale jak zapewniają urzędnicy, stanie się to niebawem

Magistrat ogłosił i rozstrzygnął większość zaplanowanych na pierwszy kwartał tego roku przetargów. Na wykonawców czekają jeszcze zadania dotyczące rozbudowy infrastruktury rowerowej, drugiej zatoki autobusowej przy ul. Żwirki i Wigury oraz Sensorycznego Parku Wyobraźni.


Od początku 2017 roku samorządy mają obowiązek tworzenia planów przetargów. Przy każdej inwestycji musi się znaleźć nie tylko wskazanie kwartału, w którym zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe, ale również szacunkowy koszt przedsięwzięcia. W styczniu br. pisaliśmy, że do końca marca urzędnicy rozpoczną poszukiwanie wykonawców budowy dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II, nowej ścieżki rowerowej w centrum miasta, a także nowej pochylni dla jednośladów i wózków od ul. Kosynierów, w kierunku os. Wschód. W pierwszym kwartale miały zostać również ogłoszone przetargi na budowę miasteczka ruchu drogowego, dokumentację projektową i budowę drugiej zatoki autobusowej na ul. Żwirki i Wigury, powstanie interaktywnej ścieżki edukacyjnej, a także na utrzymanie dróg gruntowych na terenie miasta. Do końca marca miało zostać również rozpoczęte postępowanie dotyczące budowy Sensorycznego Parku Wyobraźni, a także na zarządzanie stadionem.
Które z tych przetargów udało się już rozstrzygnąć? W połowie marca miasto ogłosiło jeden wspólny przetarg pod nazwą „Rozbudowa infrastruktury rowerowej w Świdniku” na budowę dwóch chodników ze ścieżką rowerową, budowę miasteczka ruchu drogowego oraz nową ścieżkę rowerową. Wpłynęły dwie oferty i są one obecnie sprawdzane. Przetarg na budowę nowej pochyli dla wózków i rowerów przeprowadzono w trybie zapytania ofertowego. Termin składania ofert upływa 25 kwietnia.
– Jest to jedynie część zadania znajdującego się w tegorocznym budżecie pod nazwą „Alternatywa dla osiedla Wschód i usprawnienia rowerowe w mieście”. Drugim etapem tego zadania będzie montaż stojaków dla rowerów. Niestety wnioskodawca nie przekazał nam do tej pory miejsc lokalizacji stojaków, dlatego konieczne było podzielenie tego zadania na etapy. Wnioskodawca deklaruje, że takie lokalizacje przekaże nam do końca kwietnia, następnie po otrzymaniu propozycji miejsc na lokalizację stojaków będziemy musieli zweryfikować, czy te tereny są własnością miasta – mówi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika.

Miasto podpisało też umowy na dokumentację projektową przebudowy targowiska miejskiego. Najkorzystniejszą ofertę (98 tys. zł brutto) złożyła firma Vitaro z Radomska. Zarządzanie, prowadzenie i utrzymanie Stadionu Miejskiego w Świdniku zostało zlecone bez przetargu (w trybie in house) Miejskiemu Klubowi Sportowemu Avia Świdnik. Wartość umowy to 480 tys. zł brutto.
Wyłoniono także wykonawcę dokumentacji projektowej budowy odcinka ul. Akacjowej wzdłuż garaży w kierunku ul. Kusocińskiego. Najkorzystniejszą ofertę, na kwotę 18,5 tys. zł, złożyło przedsiębiorstwo Torgan z Lublina. Dokumentacja ma być gotowa we wrześniu tego roku. Torgan wykona też projekt przebudowy dojazdu ul. Nową do stacji wodociągowej w Świdniku – 24,6 tys. zł brutto – oraz dokumentację projektową budowy ul. Zielonej w Świdniku – 18,5 tys. zł brutto. Oba projekty będą gotowe we wrześniu. Utrzymanie dróg gruntowych na terenie miasta magistrat powierzył Pegimekowi bez przetargu. Umowę podpisano na rok, a jej wartość wynosi 274  536 zł brutto.
Miasto wybrało też wykonawcę dokumentacji projektowej rozbudowy budynku przy ul. Kościuszki 8. Najkorzystniejszą ofertę, 51,6 tys. zł brutto, złożyła firma Instal-Tech z Krakowa. Termin wykonania mija pod koniec września br. Rozstrzygnięto też przetarg na budowę chodnika przy ul. Kukuczki w Świdniku. Zadanie wykona firma Roboty Transportowe i Ziemne Ryszard Kozak za 32,5 tys. zł brutto. Ratusz ogłosił także przetarg na budowę chodnika wzdłuż ul. Pileckiego. Wpłynęło 6 ofert. Postępowanie znajduje się w fazie oceny ofert.

Urzędnicy zapewniają także, że dobiegają końca przygotowania do przetargów na budowę zatoki autobusowej przy ul. Żwirki i Wigury.
– Urząd miasta finalizuje też porozumienie z władzami wojewódzkimi w sprawie budowy drugiej zatoki autobusowej na ul. Żwirki i Wigury – informuje Karol Łukasik z UM Świdnik. – Niezwłocznie, po podpisaniu porozumienia, zostanie ogłoszony przetarg. Ogłoszenie postępowania w sprawie Interaktywnej Ścieżki Edukacyjnej i Sensorycznego Parku Wyobraźni planowane jest jeszcze w kwietniu. (w)