Kto zrobił więcej?

Pismo „Wspólnota” przygotowało kolejny ranking samorządowy. Tym razem prześwietliło miasta i gminy pod względem wydatków inwestycyjnych poczynionych w latach 2015-2017. Powiat chwali się, że na przestrzeni ostatniej kadencji udało mu się awansować o ponad 160 lokat. Miasto zauważa, że w przeliczeniu na mieszkańca wypada lepiej niż powiat, a największe inwestycje dopiero przed nim.


O tym, że ranking „Liderzy inwestycji”, przygotowany przez pismo samorządowe „Wspólnota”, jest korzystniejszy dla Powiatu Świdnickiego niż te z lat ubiegłych, na swojej stronie na Facebooku pochwaliło się stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa.

„Dziś przedstawiamy dane z niezależnego rankingu czasopisma „Wspólnota”! Liczby mówią same za siebie. Od momentu, kiedy zasiedliśmy we władzach powiatu, wydatki na inwestycje cały czas idą do góry! Mimo, że burmistrz Waldemar Jakson twierdzi to samo o Świdniku, niestety liczby tego nie potwierdzają” – czytamy we wpisie.

W rankingu „Liderzy Inwestycji”, obejmującym wydatki inwestycyjne miast i gmin na przestrzeni ostatnich trzech lat (2015-2017) Powiat Świdnicki znalazł się na 87 miejscu.

– W latach 2013/2015 byliśmy na 255. miejscy rankingu. Ten „skok” o 168 miejsc obrazuje proinwestycyjny kurs, który obraliśmy. 87 miejsce mnie, jako starostę, jeszcze nie zadawala, ale idziemy w dobrym kierunku. Od 2014 r. wydaliśmy na inwestycje ok. 115 mln zł. Z tego 85 mln zł to środki zewnętrzne: 65 mln zł unijne i około 20 mln zł to środki krajowe – mówi starosta świdnicki, Dariusz Kołodziejczyk.

W przeliczeniu na mieszkańca wydatki inwestycyjne powiatu to w ciągu ostatnich trzech lat 165,82 zł. W tym aspekcie lepiej wypada miasto Świdnik, który w rankingu (w zestawieniu dotyczącym miast powiatowych) znalazło się co prawda na niższym, 190. miejscu, ale za to z wyższą kwotą – 341,67 zł – w przeliczeniu na mieszkańca.

„Wspólnota” przygotowała również inny nowy ranking dotyczący funduszy europejskich, a właściwie ich wykorzystania przez samorządy w latach (2014-2017). Powiat Świdnicki w kategorii powiatów znalazł się na 152. miejscu rankingu z kwotą 43,33 zł wydatków ze środków UE na statystycznego mieszkańca. Świdnik w kategorii miast powiatowych został sklasyfikowany na 169. miejscu z kwotą wykorzystanych funduszy 130,99 zł na głowę.

– Jak wynika z danych, w przeliczeniu na mieszkańca jesteśmy znacznie lepsi niż powiat. Natomiast wiemy już dziś, że w roku 2018 realizujemy rekordowe inwestycje, umowy są już podpisane, niestety ranking nie obejmuje tego roku, tylko dane wstecz. Jestem niemal pewna, że będzie znaczny wzrost naszej pozycji w rankingu, już widać trend rosnący – mówi sekretarz miasta Ewa Jankowska.

Jakub Osina, członek zarządu Powiatu Świdnickiego, wytyka, że wyższa w mieście kwota w przeliczeniu na mieszkańca wynika m.in. z tego, że Świdnik ma znacznie większy budżet niż powiat.

– I to mniej więcej trzy razy. Poza tym inwestycje dzieli przez około 40 tys. mieszkańców, a powiat przez ok. 70 tys. Gdyby chcieć to porównywać, nasze kwoty trzeba byłoby pomnożyć razy dwa – uważa Osina. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here