Ku pamięci trenera Lemieszka

Krzysztof Lemieszek jako zawodnik i trener był przez czterdzieści lat związany z Avią Świdnik. Zmarł nagle 29 marca 2017 roku, mając 55 lat

Klub świdnickich radnych Koalicji Obywatelskiej postuluje, by zmarłego przed pięcioma laty Krzysztofa Lemieszka, zawodnika, wieloletniego trenera i działacza siatkarskiej sekcji Avii Świdnik nie tylko uhonorować pośmiertnie tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika”, ale również organizować w mieście doroczny prestiżowy turniej siatkarski jego imienia. MKS Avia jest na „tak”. Ostateczną decyzje podejmie burmistrz.

Krzysztof Lemieszek od 1977 r. był zawodnikiem najpierw juniorów, a później pierwszego zespołu Avii. W 1994 r. podjął pracę jako trener żółto-niebieskich i z małą przerwą pracował na tym stanowisku przez 18 lat. W sezonie 2016/17 był drugim szkoleniowcem drużyny, która grała wówczas w drugiej lidze. Odszedł nagle, 29 marca 2017 roku, mając 55 lat. Jak dotąd środowiska sportowe, ani Ratusz nie zdecydowały się na upamiętnienie tej postaci, ale wygląda na to, że niebawem się to zmieni.

Miejscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej (Waldemar Białowąs, Robert Syryjczyk, Krzysztofa Kamińska, Grzegorz Doroba i Stanisław Skrok) kilka tygodni temu zwrócili się do burmistrza z wnioskiem o pośmiertne uhonorowanie K. Lemieszka tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika”, dołączając do wniosku podpisy prawie 250 popierających go świdniczan. Pod koniec stycznia wystąpili z jeszcze jedną propozycją upamiętnienia zasłużonego trenera – organizację dorocznej, ważnej imprezy siatkarskiej jego imienia – np. memoriału im. K. Lemieszka.

– Proponujemy, aby sportowa spółka MKS Avia Świdnik corocznie organizowała krajowy lub międzynarodowy turniej siatkówki dla dzieci i młodzieży, który będzie upamiętniał Krzysztofa Lemieszka – postać wybitną, znaną nie tylko w Świdniku, ale i w całej siatkarskiej Polsce. W 2022 roku obchodzimy 70-lecie powstania Avii Świdnik, będzie to rok szczególny dla wszystkich kibiców i sympatyków klubu. Taka rocznica zobowiązuje do godnego upamiętnienia zasłużonych zawodników, trenerów, działaczy i pracowników klubu, dlatego prosimy o informację, czy Pan Burmistrz przychyli się do niniejszej prośby Radnych Miasta i bardzo wielu kibiców Avii Świdnik – napisali radni.

Pomysł popierają władze MKS Avia Świdnik. W odpowiedzi na tę propozycję Radosław Szczerba, wiceprezes MKS Avia Świdnik, odpisał, że co roku organizowany jest Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii, podczas którego poza siatkarzami, którzy ponieśli śmierć w wypadku, wspominane są dokonania K. Lemieszka, a w związku z przypadającym rokiem jubileuszowym klub planuje zorganizować turniej na najwyższym poziomie z udziałem zespołów PlusLigi.

– W celu przybliżenia postaci śp. K. Lemieszka oraz popularyzacji sportu proponujemy nadanie jego imienia, w związku z 70-leciem, elitarnemu turniejowi siatkarskiemu w kategorii kadetów o zasięgu ogólnopolskim, od tego roku cyklicznego – poinformował wiceprezes Avii. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here