KUL wykształci pielęgniarki

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w ubiegłym tygodniu uroczyście uruchomił nowy kierunek – pielęgniarstwo. Naukę na pierwszym roku rozpoczęło 50 studentek
i studentów.


Pielęgniarstwo jest pierwszym kierunkiem studiów z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu w ponad stuletniej historii uniwersytetu. – Już ks. Idzi Radziszewski postulował, by na KUL-u znalazł się także wydział medyczny. Tworząc lubelską wszechnicę, zakładał, że uniwersytet ma być kompletny i poza naukami teologicznymi jego słuchacze będą mogli kształcić się również w innych dyscyplinach – podkreślił podczas uroczystej inauguracji pielęgniarstwa, która odbyła się 3 marca w budynkach uczelni na Konstantynowie, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

– Pielęgniarstwo to pierwszy krok na drodze prowadzenia badań naukowych i kształcenia na kierunkach medycznych w naszej uczelni – dodał. Wykład inauguracyjny na nowo otwartym kierunku pt. „Pielęgniarstwo – zaszczytna służba bez ograniczeń”, wygłosił prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przyszłościowy kierunek

Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych budynkach na Poczekajce. – Na studentów czekają: świetnie przygotowana kadra naukowo-dydaktyczna oraz nowoczesne pracownie dydaktyczne i laboratoria wyposażone w wysokiej klasy sprzęt naukowo-badawczy. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe będą realizowane w partnerskich placówkach ochrony zdrowia, między innymi w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Lublinie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie – podkreśla Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Uczelnia zamierza też otworzyć kolejny nowy kierunek – dietetykę na Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli. Obecnie studia pielęgniarstwa prowadzone są jako studia pierwszego stopnia, ale KUL ma też pozwolenie, by poprowadzić je także jako studia magisterskie. Tak się stanie za trzy lata, gdy obecni kandydaci zdobędą tytuł licencjata.

– Wybrałam pielęgniarstwo, bo pielęgniarek brakuje, w szczególności młodych. Lubię pomagać ludziom a szczególnie pracę z małymi dziećmi. Dla mnie ważne też było to, że studia zaczynają się od połowy semestru – mówi Agnieszka Grodzka, radomianka, która właśnie odebrała indeks studentki pierwszego roku pielęgniarstwa KUL. – Moja mama i kuzynka są pielęgniarkami i nie narzekają – dodaje.

Ją oraz innych studentów, wśród których jest obecnie 8 mężczyzn, czeka 2 300 godzin praktyk w lubelskich szpitalach. Chętnych do studiowania na KUL było więcej niż miejsc. O jedno miejsce starały się trzy osoby. W Lublinie pielęgniarstwo można obecnie studiować na Uniwersytecie Medycznym, WSSP, WSEI i WSNS.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here