Kultura i gospodarka

Pod takim hasłem odbędzie się 6-7 września I Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. W programie liczne wykłady, dyskusje, prezentacje


W najbliższą środę w gmachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie spotkają się przedstawiciele około 200 instytucji kulturalnych, które realizują ok. 70 tys. wydarzeń rocznie. Liczba ich odbiorców w ciągu roku przekracza 1 mln osób.
– Życie kulturalne każdej miejscowości Lubelszczyzny to składowa naszego kapitału kulturowego i lokalnej tożsamości. Kongres jest okazją, by pogłębić świadomość tych czynników i docenić ich wartość. Pragniemy, by samorządowe jednostki kultury wyszły szeroko w teren – deklaruje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.
W kongresie wezmą udział ludzie teatru, folkloryści, muzycy, bibliotekarze czy muzealnicy, także pracownicy domów kultury z Lublina i województwa – po prostu wszyscy, którzy mają pomysł na rozwój tej dziedziny życia społecznego.

Kongres za kongresem

Niedawno zakończył się dość spontaniczny Lubelski Kongres Kultury, teraz z podobną inicjatywą wyszedł Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Na co komu kolejne refleksje nad kulturą?
– Z początku w planie była tylko mała konferencja, lecz z czasem, w trakcie prac nad tym wydarzeniem, pojawiało się coraz więcej pomysłów. Zależy nam, by to był autentyczny kongres, ścieranie się stanowisk, opinii, strategii a nie kolejna debata naukowa – twierdzi dr Artur Sępoch, dyrektor WOK, współorganizator kongresu. – Uczynimy wszystko, by nie była to kolejna sucha dyskusja, a realne i kompleksowe spojrzenie na kulturę regionu. Widać, że najlepsze pomysły artystyczne mogą być realizowane nie tylko w dużych centrach, ale i ośrodkach gminnych. Największym problemem jest dziś dotarcie z tzw. kulturą wysoką w odległe tereny wiejskie. I z tym chcemy się zmierzyć.
Jako efekt spotkania ma powstać pokongresowy dokument, który pokaże menedżerom, jakimi drogami pójść, gdzie upatrywać szans, gdzie widzieć zagrożenia – przewidują organizatorzy.
Wykład inaugurujący na temat przyszłości kultury wygłosi Paweł Potoroczyn, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziś dyplomata.
– Dwudniowe spotkanie będzie okazją do pogłębionej analizy, wymiany poglądów i wypracowania rekomendacji dla instytucji, samorządowców i animatorów życia kulturalnego – zapowiada Piotr Franaszek, dyrektor CSK. – W programie wykłady autorytetów z Polski i zagranicy oraz szereg spotkań panelowych. Tematy to m.in kultura tradycyjna, amatorskie ruchy artystyczne, kultura studencka, współpraca transgraniczna czy przyszłość kultury. Kongres zakończy czwartkowy koncert galowy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Informacje oraz formularz zgłoszeń znajdziemy na stronie www.kongreskultury.eu.
Marek Rybołowicz