Kultura odtaja z wolna

Od 4 maja znów mogą działać galerie sztuki i muzea, od 15 maja kina i teatry na świeżym powietrzu, a od 29 maja również we wnętrzach. Do tego czasu pozostaje nam obcowanie z X Muzą online. Można już również zacząć odliczać czas do ściągających do Lublina publikę z całej Polski festiwali, których daty właśnie ogłosiły organizujące je jednostki kultury. I nikt nie dopuszcza myśli, że te plany może pokrzyżować koronawirus.

Wiosenne chłody nie przeszkadzają zespołowi Warsztatów Kultury w Lublinie planować gorące letnie wydarzenia. Takimi co roku są wielkie lubelskie festiwale: Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński. Animatorzy Warsztatów pełną parą pracują nad ich programem, by jak co roku cieszyły mieszkańców oraz gości Lublina swą niepowtarzalną atmosferą. Rzecz jasna, punkty programu zostały pomyślane tak, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo związane z trwającą pandemią – akcentują organizatorzy. I wkrótce podadzą więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach.

Póki co, 28 kwietnia ogłosili daty letnich festiwali

Noc Kultury: 4 czerwca – 21 lipca 2021, Stare Miasto. To wyjątkowa edycja, która potrwa półtora miesiąca i będzie mieć formułę spacerów w poszukiwaniu dzieł ukrytych w zaułkach lubelskiej Starówki. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie długą ekspozycję atrakcji Nocy Kultury.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia: 24-27 czerwca, błonia pod Zamkiem i Stare Miasto.

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival: 22-25 lipca, Stare Miasto, Śródmieście i błonia pod Zamkiem.

Jarmark Jagielloński: w dniach 20-22 sierpnia 2021 obejmie Stare Miasto i błonia pod Zamkiem Lubelskim.

Udział w tych wydarzeniach będzie bezpłatny, z wyjątkiem nielicznych seansów Carnavalu Sztukmistrzów przewidzianych jako biletowane.

– Spotkamy się w przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni – zapewnia Agata Fijuth-Dudek, PR Warsztatów. – Chcę podkreślić, że planowane przez nas wydarzenia odbędą się z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych związanych z pandemią. Szczegóły ustaleń programowych wkrótce opublikujemy.

Życie teatralne w pandemicznych ograniczeniach nie porywa…

jednak lubelski Teatr Stary kontynuuje dobrą tradycję udostępniania wydarzeń rejestrowanych. Do 9 maja zaprasza na swój hit sceniczny „Machia” – ulubiony spektakl teatromanów znów zobaczymy online. Tym razem również w wersji z napisami, tłumaczeniem na polski język migowy (PJM) oraz audiodeskrypcją. Jest dostępny bezpłatnie na www.video.teatrstary.eu.

„Machia” to pierwsza sztuka wystawiona na deskach teatru dramatycznego, napisana specjalnie dla Teatru Starego, której zarazem autorem i reżyserem jest Juliusz Machulski. Scenografia i kostiumy Justyna Łagowska, muzyka Piotr Selim. Występują: Adam Ferency, Piotr Głowacki i Marta Ledwoń. Sztuka jest poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu (4 maja 2014). Prezentuje ciekawe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu. Nade wszystko jest to jednak psychologiczny pojedynek dwóch silnych osobowości, z których żadna nie jest taką, jaką może się wydawać na początku.

„Stary” niezmiennie poleca też cykl kulturoznawczy „Bitwa o…”. I tak 11 maja Bitwa o literaturę: „Między komedią a tragedią” – gość: Filip Zawada (prowadzenie Michał Nogaś), 18 maja Bitwa o literaturę: „Jest, czego nie ma” – gość: Marcin Kydryński (prowadzenie Grażyna Lutosławska), 25 maja Bitwa o kulturę: „Teatr w Polsce – kilka rewolucji naraz” – goście: Karolina Szczypek, Paweł Sablik (prowadzący Łukasz Drewniak).

Transmisja tych wydarzeń odbywa się na stronie www.teatrstary.eu (zakładka „na żywo”) oraz na profilu Facebook Teatru Starego.

Teatr im. J. Osterwy jeszcze nie ogłosił „poobostrzeniowego” repertuaru. Póki co otwiera dla widzów pełny dostęp do swoich nagranych spektakli.

Są to: „Psie serce” M. Bułhakowa, reż. I. Gorzkowski; „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira, reż. Ł. Kos; „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, reż. J. Piaskowski; „Antygona w Nowym Jorku” J. Głowackiego, reż. J. Hussakowski; „Ich czworo” G. Zapolskiej, reż. P. Aigner.

Od maja każdy z tych spektakli będzie można obejrzeć w dowolnym momencie za pośrednictwem platformy VOD: www.vod.teatrosterwy.pl.

Inaguracyjne przedstawienie z udziałem widowni zapowiedział już za to Teatr im. Andersena, który na sobotę, 29 maja, na godzinę 17:00 zaprasza na długo wyczekiwaną i przesuniętą przez pandemię, premierę spektaklu „Pippi Långstrump” Astrid Lindgren, w reżyserii dyrektora teatru – Krzysztofa Rzączyńskiego.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce, Stefan Gullgren.

Gmach CSK jeszcze w bezruchu

…lecz na placu Teatralnym przed instytucją do 11 maja obejrzymy jej międzynarodową wystawę plenerową „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”. Kiedy tak naprawdę zakończyła się I wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne? Co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet?

Na te i inne pytania odpowiada interaktywna ekspozycja złożona z fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Wystawa jest prezentowana w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę, Sarajewo, Bratysławę, Berlin i Weimar oraz Verdun (Francja) i Rijekę (Chorwacja). W ubiegłym roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa). Lubelska prezentacja będzie drugim (po Poznaniu) przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku.

Do 13 czerwca w galerii na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie czynna wystawa prezentują twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno studialnej, jak i użytkowej: projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografię.

Do 28 czerwca trwa konkurs wokalny CSK „Śpiewamy marzenia” dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Jednak uwaga! Pierwsza faza konkursu – nadsyłanie zgłoszeń i nagrań młodych artystów zakończy się już w piątek 7 maja, po czym będą trwać eliminacje do dalszego etapu. Wówczas to nadesłane prace zostaną ocenione przez wykwalifikowane jury. 1 czerwca 2021 poznamy listę laureatów, a koncert finałowy połączony z uroczystym wręczeniem nagród ma odbyć się 28 czerwca 2021 w sali operowej – choć de facto zależnie od stanu epidemicznego. Więcej informacji na profilu Facebook tej instytucji.

W warstwie muzycznej, skoro nie doszło do planowanych na maj koncertów audytoryjnych, rzecznik CSK Andrzej Goliszek poleca znakomite koncerty online, zarejestrowane w ostatnich miesiącach w tutejszym Klubie Muzycznym: Gruszecki Trio „Something about” i The Sound Pack.

Od 2 maja „gra” w trybie online również Krzysztof Baranowski Trio w ramach cyklu #JAZZwCSK.

Wirtualne Kino CSK

Czujmy się doń zaproszeni poprzez seanse na platformie VOD, która stale oferuje blisko 300 niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu.

Od czasu minionej majówki kino szczególnie poleca filmy: „Tajemnica Henriego Picka”, „Phenomena”, „Słudzy” i „Wirtuoz. Pojedynek zabójców” (dostępny od 5 maja). To seanse premierowe w Kinie CSK.

Będzie także pokaz specjalny filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia” 4-5 maja.

Z kolei Akademia Kina CSK zapowiada wykład Tomasza Kolankiewicza pt. „Index filmorum prohibitorum czyli o filmach zakazanych – w streamingu 6 maja o godz.19.

Dostęp do wydarzeń na www.spotkaniakultur.com.

Już za tydzień CSK ogłosi szczegóły programu tegorocznej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Ma być on dostosowany do planowanych terminów sukcesywnego otwierania instytucji kultury.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here