Kulturalnie siedzieć w domu

Świdnickie placówki kultury, choć jak inne tego typu instytucje w kraju od dwóch tygodni pozostają zamknięte z powodu epidemii koronawirusa, zapewniają, że nie zapomniały o swoich odbiorcach i działają w internecie. Sprawdziliśmy ich propozycje – nie zachwyciły.
Miejski Ośrodek Kultury na swoim Facebooku zaprasza do oglądania wirtualnych wystaw.


– Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy portretów Marcina Kościelaka zatytułowanej „Z życia wędrownego portrecisty”. Nieprzeciętne rysunki z całą pewnością przyciągają uwagę widza i na długo zapadają w pamięć. Marcin Kościelak – wędrowny portrecista, który swoje rysunki tworzy już od przeszło 20 lat – czytamy na profilu Facebook Miejsko Ośrodka Kultury.

Ciekawszą propozycją wydają się kolorowanki dla najmłodszych. Kolorowanki, których autorem jest świdnicki artysta Paweł Kasperek, przedstawiają najbardziej charakterystyczne miejsca i symbole Świdnika. W komentarzu pod postem na Facebooku MOK każdy może pochwalić się efektem swojego kolorowania, ale prace można przesłać również na adres portal@poczta.e-swidnik.pl. podając w treści wiadomości imię i wiek pociechy. Prace zostaną opublikowane na profilu Facebook „Świdnik – wysokich lotów!”, z którego można pobrać kolorowankę.

Biblioteka nie zapomina?

Również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im Anny Kamieńskiej zapewnia, że w dobie koronawirusa, nie zapomniała o swoich czytelnikach.

– Po rozmowach z metodykami i nauczycielami jako pomoc do zajęć lekcyjnych podsunęliśmy im linki do baz danych i wolnych lektur – mówi Piotr Jankowski, dyrektor MPBP. – Zachęcam do przejrzenia w tym czasie baz katalogowych biblioteki na naszej stronie, zawierającej m.in. książki z wypożyczalni dla dorosłych, oddziału dla dzieci i młodzieży, książki dla niewidomych i słabowidzących, audiobooki, filmy, muzyke, księgozbiory filii nr 1, 2, 3 i 4, darmowe ebooki, encyklopedie, książki z różnych dziedzin nauki.

Tyle, że na stronie można tylko zapoznać się z informacjami o poszczególnych pozycjach i ewentualnie zarezerwować ich wypożyczenie, którego trzeba dokonać osobiście w bibliotece, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe.

Jako formę swojej aktywności w czasie koronawirusa biblioteka podaje również ogłoszenie konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pt. „Moja historia”. – Wymyśl intrygującą i chwytliwą historię. Historię swojej rodziny, domu, podwórka czy osiedla. Nie ograniczaj się. Może to być fantastyka, komiks, science-fiction lub „reality story”, przygoda, kartka z pamiętnika. Zaskocz czytelników i jury. Konkurs literacki to propozycja biblioteki spędzenia #zostańwdomu – zaprasza do udziału wszystkich chętnych biblioteka.

Prace można nadsyłać do 10 kwietnia. Więcej informacji na stronie bibliotekaswidnik.pl.

Świdnicka biblioteka, jak wszystkie inne w kraju, na czas zamknięcia nie będzie naliczała kar za przetrzymanie książek i przedłuża wszystkie dokonane rezerwacje. JN