Kupią ziemię pod dworzec

Rada Miasta Lublin wyraziła zgodę na wykup przez miasto blisko dwóch hektarów ziemi potrzebnych pod budowę nowego dworca metropolitarnego przy ul. Dworcowej.


Mowa o działce o powierzchni 2 ha, która nie jest własnością miasta, a okazuje się niezbędna do rozpoczęcia budowy. – Aby móc zrealizować inwestycję polegającą na budowie dworca metropolitalnego w rejonie ul. Dworcowej, niezbędne jest dysponowanie wszystkimi gruntami. Miasto jest w posiadaniu większości nieruchomości na tym terenie, a teraz będzie mogło dokupić brakującą działkę – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Trudno w tym momencie mówić o cenie. Zostanie ona określona w drodze negocjacji.

Rejon ulic Dworcowej, Gazowej i Młyńskiej za kilka lat ma zmienić się nie do poznania. Miasto ma już koncepcję nowego dworca i układu dróg. Trwają prace nad kompletną dokumentacją budowlaną i wykonawczą. Projekty mają być gotowe w pierwszym kwartale 2019 roku. Następnie ruszą przetargi. Przy ich pozytywnych rozstrzygnięciach dworzec będzie gotowy w 2022 roku. Miasto szacuje, że budowa pochłonie ok. 190 milionów złotych, z czego aż 140 mln zł pozyskamy z funduszy unijnych.

W miejscu zaniedbanego dziś budynku dworca południowego powstanie nowy obiekt z ponad 40 peronami komunikacji. Infrastrukturę uzupełnią przystanki komunikacji miejskiej, miejsca dla taksówek i parking podziemny na ok. 220 samochodów.

Budynek będzie miał dwie kondygnacje, w tym zieloną przestrzeń na dachu. Zmianie ulegnie układ drogowy – przestrzeń między dworcami PKP i autobusowym stanie się pasażem. CH