Kupują niespiesznie

Przed kilkoma latu Urząd Miasta Świdnik informował, że zamierza odkupić od firmy Leonardo udziały w Regionalnym Parku Przemysłowym i tym samym stać się jego głównym właścicielem. Od tych zapowiedzi minęło już sporo czasu, ale – jak zapewnia Ratusz – plany te wciąż są aktualne.

Regionalny Park Przemysłowy powstał w Świdniku w 2005 roku. Zajął około 50 hektarów położonych na obrzeżach PZL-Świdnik. Część tego obszaru była już zabudowana budynkami i halami produkcyjnymi, a w międzyczasie spółka RPP zrealizowała unijny projekt, w ramach którego, przy al. Lotników Polskich 1 powstał biurowiec, a budynek przy ulicy Narzędziowej przeszedł gruntowny remont. Wyremontowano również drogi wewnętrzne na terenie parku i wymieniono infrastrukturę podziemną.

Głównym udziałowcem Parku jest właściciel PZL-Świdnik, czyli koncern Leonardo. Około 1/3 udziałów należy do miasta Świdnik, a niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji posiada powiat świdnicki.

W tej chwili na terenie Regionalnego Parku Przemysłowego działają 42 firmy. W większości są to podmioty, które są właścicielami nieruchomości na terenie RPP i tu prowadzą działalność. Jest również kilkanaście firm, które wynajmują w Parku pomieszczenia.

Władze spółki nie kryją, że trwająca od ponad roku pandemia odbija się negatywnie na działalności RPP.

– Spółka oprócz najmu powierzchni biurowych, stacji inżynierskich i oprogramowania oferuje również sale szkoleniowe i konferencyjne. I właśnie ta ostatnia działalność związana ze szkoleniami i konferencjami została najmocniej dotknięta skutkami pandemii. Szczególnie w drugiej połowie 2020 roku działalność szkoleniowa praktycznie zamarła. Natomiast nie zaobserwowano związanego z pandemią odpływu firm wynajmujących powierzchnie biurowe, komputery i oprogramowanie inżynierskie. W marcu 2021 roku wznowiono szkolenia prowadzone w ostrym reżimie sanitarnym. Pozwala na to duża powierzchnia, którą można przeznaczyć dla szkoleń i tym samym zachować wymagany dystans oraz inne nakazy związane z pandemią – mówią przedstawiciele Regionalnego Parku Przemysłowego.

Jeszcze w 2016 roku miasto poinformowało, że jest zainteresowane odkupieniem udziałów PZL-Świdnik i tym samym przejęciem RPP. Wiosną 2017 roku na nadzwyczajnym zebraniu udziałowców spółki podjęto uchwałę intencyjną, w myśl której PZL-Świdnik odsprzeda swoje udziały miastu. Od tamtej pory minęło kilka lat, a transakcja nadal nie doszła do skutku. Władze miasta zapewniają jednak, że nie rezygnują z planów przejęcia.

– Takie tempo działań rzeczywiście nie jest w naszym stylu, ale w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany. Temat cały czas jest aktualny. Nasza spółka Pegimek złożyła ofertę zakupu Regionalnego Parku Przemysłowego i w tej chwili jesteśmy na etapie negocjacji – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Jakiś czas temu Urząd Miasta zlecił zewnętrznej firmie przeprowadzenie audytu spółki, by sprawdzić, ile wart jest pakiet udziałów, które chce odkupić miasto. Kontrola wykazała pewne nieścisłości dotyczące własności gruntów i miasto uznało, że przed sfinalizowaniem transakcji te kwestie powinny być wyprostowane. Ze strony PZL padły deklaracje, że zostanie to wykonane.

Sama kwota wyceny pakietu, póki co, pozostaje tajemnicą. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here