Kuracjusze wracają do uzdrowisk

Nowe przepisy pozwalają wznowić rehabilitacją leczniczą ZUS w sanatoriach od 15 marca. Warunkiem wyjazdu na turnus jest negatywny wynik testu na Covid-19.

Obecnie na skierowanie z Oddziału ZUS w Biłgoraju, który obsługuje powiaty: chełmski, włodawski i krasnostawski, czeka ponad 660 osób z orzeczeniem o potrzebie rehabilitacji.

– W pierwszej kolejności ZUS skieruje na rehabilitację osoby, które czekają na nią najdłużej i którym kończą się świadczenia chorobowe lub renta okresowa. Każdy dostanie zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium wraz z ulotką z ważnymi informacjami. Nowe skierowanie dostaną również osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z niego skorzystać – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

– Pacjent powinien jak najszybciej przekazać swój aktualny numer telefonu właściwemu sanatorium i oddziałowi ZUS, który skierował go na rehabilitację. Ośrodek rehabilitacyjny przekaże pacjentowi zlecenie wykonania bezpłatnego testu na Covid-19. Do punktu pobrań należy zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Sanatorium poinformuje pacjenta telefonicznie o wyniku testu na koronawirusa. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w sanatorium jest negatywny wynik testu – dodaje Korba.

Uwaga! Na turnus nie mogą wyjechać osoby, które pozostają w kwarantannie albo w izolacji. Ci, którzy z różnych względów nie mogą właśnie teraz wyruszyć do sanatorium, powinni jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here