Kurtyna jak wieszak

– Kurtyna wodna ustawiona przy placu Konstytucji 3 w Świdniku maja mogła by być ładniejsza – tak uważa radny Mirosław Tarkowski. Władze miasta przyznają, że kurtyna choć prymitywna, w upalne dni dobrze spełnia swoją rolę, więc póki co, nie zostanie zastąpiona inną. Na razie ze względu na pogodę konstrukcja zniknęła jednak z placu.


Kurtyna wodna ustawiona na placu Konstytucji 3 maja, która w upalne dni (było takich w trzeciej dekadzie czerwca) ochładza świdniczan nie podoba się radnemu Mirosławowi Tarkowskiemu. – Biorąc pod uwagę jej wygląd, niczym nie różni się ona od wieszaka. W innych miastach są one o wiele ładniejsze. Można byłoby popracować nad jej estetyką, a przy okazji mogłaby ona promować podmiot, który dostarcza do niej wodę – wytykał na ostatniej sesji rady miasta Tarkowski.
Władze miasta przyznają, że kurtyna choć do najładniejszych nie należy, dobrze spełnia swoją rolę. Nie zostanie zastąpiona inną, także dlatego, że opracowywana jest koncepcja zagospodarowania placu, która przewiduje m.in. element chłodzenia przechodniów w upalne dni.
– Nie planujemy jej zmiany, również w znaczeniu estetycznym, ponieważ pracujemy nad nowym obliczem tego placu. Element, który nazywamy dziś kurtyną wodną, czyli element który będzie służył do chłodzenia, a przy okazji będzie pewną wizualną atrakcją, jest w naszych planach. Przypomnę, że do modernizacji placu fizycznie chcemy przystąpić w roku przyszłym. W tym roku opracowywany jest zakres prac, więc uznajemy, że obecnie ta – nie ukrywam – prymitywna kurtyna spełnia swoją rolę, a docelowo idziemy w tym kierunku, o którym wspomniał pan radny – odpowiadał Tarkowskiemu Andrzej Radek, zastępca burmistrza do spraw komunalnych.
Zdaniem radnego kurtyny wodne mogłyby stanąć także w innych częściach Świdnika.
– Nie chciałbym sprowadzać kwestii kurtyny tylko do jednego miejsca. Trzeba pamiętać, że nasze miasto rozwija się w kierunku wschodnim i może warto byłoby znaleźć dla niej inne miejsce – mówił radny.
A. Radek wyjaśnił, że tego typu urządzenia przewiduje wizualizacja zagospodarowania obszaru pomiędzy osiedlami Brzeziny I i Brzeziny II. (w)