Kusocińskiego jak po stole na całej długości

Stary odcinek ul. Kusocińskiego też zostanie zmodernizowany, a wzdłuż ulicy powstanie ścieżka rowerowa i nowe chodniki

Jest szansa, że jeszcze w tym roku przebudowany zostanie blisko 300- metrowy odcinek ulicy Kusocińskiego, od ul. Olimpijczyków w kierunku centrum miasta którego modernizacja nie została uwzględniona w realizowanym właśnie projekcie budowy ulicy Kusocińskiego od Olimpijczyków do węzła Świdnik na drodze ekspresowej S12/17.


Rozpoczęta latem 2018 roku budowa ul. Kusocińskiego, od ul. Olimpijczyków do granic miasta, to wspólna inwestycja świdnickiego ratusza i starostwa. Choć formalnie droga ma status powiatowej, to głównym inwestorem jest miasto, które na warte ok. 24 mln złotych zadanie pozyskało 17 mln zł unijnej dotacji, a powiat wziął na siebie koszty wykupu potrzebnych pod inwestycję działek. Budowę ponad dwukilometrowej dwupasmówki, wraz z chodnikami, ścieżką rowerową, oświetleniem i kanalizacją deszczową realizuje Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Prace przebiegają w imponującym tempie i inwestycja, która miała być gotowa pod koniec tego roku jest już prawie na ukończeniu. Jest jednak mały szkopuł. W projekcie nie uwzględniono przebudowy starego, liczącego ok. 300 metrów, fragmentu ulicy Kusocińskiego od ul. Olimpijczyków w kierunku centrum (na wysokości stacji Orlen), na którym dwupasmowa jezdnia jest już mocno zniszczona i nie ma ścieżki rowerowej.

O pominięcie modernizacji tego odcinka w projekcie budowy ulicy Kusocińskiego miasto i starostwo obwiniają poprzednie władze powiatu (w kadencji 2014-2018 powiatem rządziła koalicja PSL-PO-ŚWS, a teraz ponownie rządzi PiS – przyp. aut.). Te odbijają piłeczkę, twierdząc, że projekt budowy ul. Kusocińskiego powstał przed 2014 rokiem, kiedy starosta był z PiS i że to wtedy ustalony został zakres inwestycji. Kto faktycznie zawinił, nie sposób rozstrzygnąć, grunt, że jest szansa, że to przeoczenie da się naprawić. Miasto podjęło się modernizacji pominiętego odcinka pod warunkiem, że powiat dołoży się do inwestycji.

– Koszt inwestycji obejmującej wymianę nawierzchni jezdni na tym odcinku wraz budową chodnika i ścieżki rowerowej to nieco ponad 922 741,39 zł – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. – Jeśli rada powiatu świdnickiego zdecyduje się powierzyć nam przeprowadzenie tej inwestycji i wyłożyć na nią 200 tysięcy złotych, to pozostałą kwotę dołożymy z budżetu miasta, na co już zgodzili się radni, i zadanie zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku.

Przed tygodniem powiatowi radni zgodzili się dołożyć 200 tys. złotych na modernizację przez miasto starego odcinka ul. Kusocińskiego.

Zadowolenia nie kryją kierowcy jak i rowerzyści.

– Jeśli ten fragment ul. Kusocińskiego też zostanie zmodernizowany, to będzie można komfortowo i jak po stole przejechać przez całe miasto od węzła Świdnik na ekspresówce, aż do portu lotniczego. Tak samo bezpiecznie na całym odcinku od południowych do północnych granic miasta będą mogli poruszać się rowerzyści – wskazuje jeden z naszych świdnickich czytelników. JN