Kusocińskiego już w tym roku!

Ulica Kusocińskiego, łącząca Świdnik z drogą ekspresową S17, powstaje w iście ekspresowym tempie. Jej budowa miała potrwać do jesieni przyszłego roku, a wszystko wskazuje na to, że będzie gotowa jeszcze w tym.


Budowa ul. Kusocińskiego zaczęła się latem ubiegłego roku i zgodnie z umową z wykonawcą (Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie – przyp. aut.) miała zakończyć się jesienią 2020 roku, ale… – Budowa znacznie wyprzedza plan i harmonogram i prawdopodobne jest to, że zakończy się już pod koniec tego roku, a na początku przyszłego roku odbędą się odbiory – cieszy się Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Na Kusocińskiego trwa już budowa chodników i zjazdów oraz przygotowywana jest podbudowa i obrzeża pod projektowaną ścieżkę rowerową. Na samej jezdni gotowa jest już pierwsza warstwa bitumiczna, a na finiszu jest też montaż słupów i opraw oświetleniowych.

– W przypadku dobrych warunków atmosferycznych w okolicach października planowane jest układanie asfaltu – mówi wiceburmistrz Dmowski.

Inwestycję realizuje miasto i powiat świdnicki. Ulica formalnie należy do powiatu, ale starostwa nie było stać samodzielne zrealizowanie tak dużego zadania (koszt budowy to ok. 24 mln zł, z czego 17 mln pokryje unijna dotacja), więc finansuje ją miasto, a powiat pokrył koszty związane z wykupem działek pod budowę ulicy.

Po zakończeniu budowy kierowcy zyskają nowe połączenia Świdnika z krajową „siedemnastką” oraz szybszy dojazd do Portu Lotniczego Lublin. Droga będzie miała 2,1 km długości, jezdnię o szerokości 7 metrów, 12 skrzyżowań i jedno rondo u zbiegu z al. NSZZ „Solidarność” i ul. Modrzewskiego. Powstanie też 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżka rowerowa, oświetlenie oraz sieć wodociągowa, sanitarna i kanalizacja deszczowa. JN