Kwesta prawie rekordowa

103 tysiące złotych przyniosła tegoroczna kwesta na rzecz odnowy lubelskich zabytkowych nagrobków zorganizowana po raz 33. na cmentarzy na ulicy Lipowej przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. Jest to drugi najlepszy wynik w historii lubelskiej kwesty, jednak zebranych pieniędzy nie wystarczy na renowację wszystkich 8 nagrobków, których odnowę SKOZL planował w 2020 roku.


W zeszłym roku zebrano 109 tys., co stanowiło sumę rekordową w ponad trzydziestoletniej historii kwesty. – Ale w zeszłym roku kwesta trwała aż 4 dni, a w tym tylko 3 – podkreśla prezes SKOZL-u, Stanisław Santarek, zadowolony z wyników tegorocznej zbiórki.

W tym roku w kweście na Lipowej wzięło udział wielu lubelskich VIP-ów: artystów, pisarzy, samorządowców. Obecni byli zastępcy prezydenta Lublina i byli prezydenci miasta. W niedzielę, 3 listopada, z puszką na cmentarzy przy ul. Lipowej miał być również prezydent Krzysztof Żuk, ale w ostatniej chwili musiał odwołać swój udział w kweście ze względu na chorobę.

Pod względem zebranych pieniędzy jak zwykle bezkonkurencyjny okazał się miejski radny Zbigniew Jurkowski, do którego puszki trafiło aż 20 330 zł. – Pan Jurkowski kwestował od rana do wieczora od 1 do 3 listopada – podkreśla zaangażowanie radnego Stanisław Santarek. – Jak co roku był z nami również zasłużony i znany emerytowany już aktor Teatru im J. Osterwy, pan Piotr Wysocki, który ze względu na zdrowie, zdecydował się kwestować… siedząc na krześle. W ciągu zaledwie godziny zebrał aż 5 tysięcy złotych. Ale jesteśmy wdzięczni i chcielibyśmy podziękować wszystkim, a szczególnie uczniom, którzy wzięli udział w kweście – zaznacza prezes Santarek.

Uroczyste podsumowanie tegorocznej kwesty odbędzie się tj. 20 listopada br. o godz. 17 w Trybunale Koronnym; Wtedy też poznamy dokładną sumę zebranych przez wolontariuszy datków i ostateczną listę zabytkowych nagrobków z nekropolii przy ul. Lipowej, które zostaną odnowione.

SKOZ planował, że w przyszłym roku renowacji poddane zostaną: nagrobki Henryka Wolińskiego, prezydenta Lublina w latach 1868-1886, Cypriana Zdzitowieckiego, Tadeusza Kościukiewicza, Wandy Łysakiewicz, Mikołaja Zgodzińskiego oraz nagrobki dziecięce: Bochdanka Okońskiego i Manii Rozman. Koszt odnowy wszystkich pomników oszacowano na 140 tys. zł.

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here