Ładnie i edukacyjnie

Już niebawem będzie można zobaczyć końcowy efekt prac nad ekologicznym muralem, powstającym na hali przy ul. Metalurgicznej 9b w Lublinie. Inicjatorem projektu jest firma Ekopak, wchodząca w skład Grupy Kom-Eko. Mural zajmie powierzchnię 1 200 metrów kwadratowych i będzie prawdopodobnie największą taką realizacją graficzną w województwie lubelskim.

Mural powstaje na ścianie niedawno oddanego do użytku Centrum Recyklingu Ekopak w Lublinie, najnowocześniejszej w południowo-wschodniej Polsce, w pełni zautomatyzowanej instalacji sortowania odpadów i odzysku surowców wtórnych.

– Chcieliśmy w przystępnej, komiksowej formie, pokazać rolę segregacji i przetwarzania odpadów w realizacji idei zrównoważonego rozwoju przez spółki Grupy Kom-Eko na Lubelszczyźnie. Mural przedstawia Ekobohatera, który odważnie wykonuje krok w przyszłość, dzięki codziennemu wysiłkowi segregacji odpadów. Poza walorem estetycznym, który doda trochę koloru w przemysłowej części miasta, dzieło ma pełnić również rolę edukacyjną. Liczymy na to, że mural wywoła pozytywny oddźwięk i wpłynie na promowanie działań ekologicznych w regionie – mówi Marcin Benbenek, prezes Kom-Eko S.A.

Po lewej stronie powstającego muralu można zobaczyć jak uwolnione z kontenerów odpady, wraz z Ekobohaterem, zaczynają wędrówkę. Kolorowe wstęgi strumieni odpadów oplatają sylwetkę lubelskiego Starego Miasta. Przypomina to o tym, jakim dużym logistycznym wyzwaniem jest codzienny odbiór segregowanych odpadów przez liczne śmieciarki Kom-Eko i Ekoland. Samochody unoszą się na kolorowych wstęgach, w chmurach. Następnie odpady trafiają do Centrum Recyklingu spółki Ekopak, przedstawionego jako zielony budynek, nad którym są kółka symbolizujące odzyskane surowce. Pomarańczowa wstęga wskazuje drogę reszty nieprzetworzonych odpadów do Ekoenergii, zakładu odzysku energii, wchodzącego również w skład Grupy Kom-Eko. Jego misją jest wytworzenie ciepła i prądu dla mieszkańców.

– Mówiąc obrazowo, mural ilustruje co dzieje się ze śmieciami, pokazuje wędrówkę odpadów od odzysku i recyklingu po produkcję energii. Wszystko robione jest po to, żeby jak najwięcej odpadów zostało zagospodarowane i jak najmniej trafiało na wysypisko – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o.

Ale ekologiczna jest nie tylko tematyka samego muralu. Do jego powstania użyto specjalnego lakieru pochłaniającego zanieczyszczenia. To innowacyjna samoczyszcząca powłoka fotokatalityczna, która w naturalny sposób chroni budynki i środowisko. Technologia pozwala utrzymać budynek nie tylko w czystości i zmniejszyć znacząco koszty utrzymania i konserwacji, ale również jest elementem odpowiedzialnego, ekologicznego myślenia o nieruchomościach – mniej chemii, więcej zdrowego powietrza. Jednocześnie zapewnia bardzo istotną funkcję oczyszczania powietrza ze smogu i spalin. Tylko 100 m2 powierzchni muralu na hali Ekopaku pokrytych lakierem fotokatalitycznym oczyszcza tyle powietrza co 30 dużych drzew liściastych!

Autorem projektu muralu jest lubelska agencja reklamowa Ansza, zaś wykonawcą AeroMat. (opr. BS)