Lato bez wody

Od połowy lipca świdniczanie muszą szukać ochłody w basenach poza miastem. Jedyna działająca pływalnia została zamknięta i ponownie przywita gości dopiero we wrześniu.
Mieszkańcy Świdnika nie mają wyboru, jeśli chodzi o możliwość pływania. Od kilku lat jedynym czynnym basenem był kryty obiekt przy Zespole Szkół nr 2. W sezonie pływalnia była bardzo zatłoczona. Korzystali z niej uczniowie, mieszkańcy Świdnika, ale również sportowcy z klubu Avia. Z powodu wielkiej frekwencji w minionym roku godziny pracy basenu wydłużono od wczesnego ranka aż do późnej nocy. Mimo to i tak niektórzy mieszkańcy odchodzili z kwitkiem.
Teraz w ogóle nie można pływać. Pływalnia działała do połowy lipca. Obecnie jest zamknięta i przeszła w ręce ekip remontowych.
– Pod koniec czerwca ogłoszono przetarg na przebudowę pomieszczeń tzw. podbasenia. Zaraz po ogłoszeniu wyników przetargu wybrana firma zaczęła prace na terenie obiektu – informuje Łukasz Reszka z urzędu miasta w Świdniku.

Zadaniem wykonawcy jest przebudowa klatki schodowej i przekształcenie pomieszczeń pod basenem w nowoczesną salę do zajęć sportowych.
– Będą z niej korzystali uczniowie, a w godzinach popołudniowych i weekendy członkowie stowarzyszeń sportowych, w tym przede wszystkim sekcji bokserskiej Avii Świdnik. To kolejne działanie podejmowane przez miasto w ramach współpracy ze środowiskiem świdnickich sportowców – dodaje Łukasz Reszka.
Zgodnie z warunkami przetargu sala ma być gotowa do końca sierpnia. Wtedy również do basenu ponownie zostanie napuszczona woda i obiekt zostanie oddany do użytku.

Mieszkańcy nie ukrywają jednak, że zamknięcie basenu na lato to nie najlepszy pomysł. – Oczywiście, można pojechać do Lublina lub nad jezioro, ale trzeba mieć na to czas – mówi Jarosław Baranowski ze Świdnika. – Gdy basen w mieście funkcjonował, wszystko było dużo łatwiejsze i nawet codziennie po południu można było pójść z dzieckiem popływać.
Problem rozwiązałoby otwarcie drugiej pływalni w mieście. Na razie jednak w przygotowaniu jest dopiero projekt na przebudowę basenu przy ul. Fabrycznej. Przedstawiciele ratusza nie są w stanie podać dokładnej daty, kiedy nowy obiekt zostanie wybudowany. (kal)