Lato w mieście oblegane

Miejskie wakacje to z roku na rok coraz ciekawsza oferta, pełna niezwykłych warsztatów, atrakcji i zajęć.


Ci, którzy zostają w Lublinie, na pewno nie będą się nudzić. Swoją ofertę przygotowały wszystkie miejskie i osiedlowe kluby i domy kultury, oraz biblioteki i miejskie instytucje kultury. W większości ośrodków rekrutacja została zakończona, miejsca zostały zarezerwowane błyskawicznie. Żeby zapisać swoją pociechę na półkolonie w mieście, rodzice stali w długich kolejkach, bo liczba chętnych, zwłaszcza tam, gdzie zajęcia prowadzone są za niewielką opłatę (jak np. w DDK „Bronowice”), znacznie przekraczała liczbę wolnych miejsc.
Na miejskiej stronie internetowej lato.lublin.eu. znajduje się lista wszystkich dostępnych w Lublinie atrakcji. W tym roku na dzieci czekają warsztaty pisania ikon, nauka pływania kajakiem, zajęcia sportowe, turnieje gier planszowych i podwórkowych oraz wiele innych propozycji. Otwarte mają być szkolne Orliki i baseny, a także szkolne stołówki. Wśród miejskich atrakcji Centrum Spotkania Kultur zaprasza na spotkania z pszczelarzem, a Teatr im. J. Osterwy przygotował dla gimnazjalistów i licealistów warsztaty w ramach programu „Lato w teatrze”. Do zwiedzania na piechotę Lublina zachęca lubelski odział PTTK, a do odkrywania zakamarków skansenu i na pokazy ginących zawodów zaprasza Muzeum Wsi Lubelskiej. Ofertę półkolonii przygotowały domy kultury, organizacje pozarządowe i spółdzielnie. Na całodniowe zajęcia zapisać można było dzieci do Domu Kultury LSM i Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”. W DK LSM zajęcia odbywają się od 26 czerwca przez cztery kolejne tygodnie wakacji. Pięćdziesięcioro dzieci w wieku 7-10 lat ma zorganizowany czas od 9.30 do 15.00. – Mamy tu zajęcia wszelkiego rodzaju: plastyczne, muzyczne, teatralne i taneczne. Dzieci trzy razy w tygodniu mogą zobaczyć film na dużym ekranie, wyjeżdżają na wycieczki, m.in. do parków rozrywki Farma Iluzji, Sandomierza czy huty szkła w Dubecznie – wylicza pani Małgorzata Iwanicka, koordynator Akcji Lato 2017 w DK LSM.
Z wakacyjnych zajęć w domu kultury bardzo zadowolona jest dziewięcioletnia Ela. – Dzisiaj bardzo się cieszę, bo będę miała niemiecki i zobaczę film. Mam tu fajne koleżanki – mówi dziewczynka.
–Już drugi rok nasza córka uczęszcza do domu kultury na kolonie. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Ela bardzo lubi chodzić do kina, a tu repertuar jest dla dzieci i różnorodny. Są i filmy animowane i fabularne – mówi pani Renata, mama Eli. Wakacje w DK LSM wybrały także dwie jedenastoletnie przyjaciółki: Kinga Lewandowska i Magda Kociubińska. – Na razie nie wyjeżdżam z domu na wakacje, ale się nie nudzę, tutaj mam jakąś rozrywkę. Najbardziej podobają mi się wycieczki całodniowe. Później w domu jest remont, więc pewnie odwiedzę dziadków – mówi Kinga.
– Ja też lubię wycieczki, a filmy są super. Moi rodzice planują jeszcze wycieczkę zagraniczną, może do Grecji, albo Hiszpanii – dodaje Marta. Wśród atrakcji, jakie czekają na dzieci uczestniczące w półkoloniach w MDK „Pod Akacją”, są np. warsztaty animacji podklatkowej, zajęcia na basenie, zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne czy wizyta w Straży Pożarnej. (EM.K.)