Ławki Niepodległości staną w Świdniku

Dwie takie ławki staną w centrum Świdnika

Usiądziemy, zapoznamy się z historią Polski oraz Świdnika, naładujemy telefon, a nawet skorzystamy z WiFi, a wszystko to za sprawą wyjątkowego pomnika. Do końca tego roku staną w Świdniku dwie multimedialne Ławki Niepodległości. Ławki, oprócz walorów użytkowych i edukacyjnych mają pełnić funkcję pomników i są jedną z form upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Świdnik znalazł się wśród 136 samorządów, które wygrały w konkursie ogłoszonym w sierpniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W konkursie uczestniczyły samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Poszczególne samorządy proponowały między innymi najlepszą lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Według propozycji MON-u Ławki Niepodległość mają być usytuowane w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym.

– Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska – podkreśliła przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.

Na realizację tego projektu Świdnik otrzymał z ministerstwa 30 tys zł.

– Jedna z ławek usytuowana będzie przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, z drugiej będziemy mogli skorzystać przy Al. Lotników Polskich. Ławki mają tam stanąć do końca tego roku. Na tę chwilę otrzymaliśmy dokumenty potwierdzające, że otrzymaliśmy dotację. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg na wykonanie tego zadania – informuje Karol Łukasik, rzecznik Urzędu Miasta Świdnik.

Ławka Niepodległości, oprócz walorów użytkowych i estetycznych, ma przede wszystkim pełnić rolę edukacyjną. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzięki nim będzie można odsłuchać marszu Pierwszej Brygady, przemówienia marszałka Piłsudskiego oraz nagrań związanych z historią miejsc, w których stoją, ponieważ w założeniu Ławki mają również propagować historię poszczególnych regionów naszego kraju.

Każda Ławka wyposażona jest fotokody QR, umożliwiające ściągnięcie materiałów historycznych. Zamontowane są tam też między innymi ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED. MJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here