Leczyli pomniki przyrody

Trwają prace pielęgnacyjne kilkudziesięciu drzew rosnących na terenie Lublina. Są one wynikiem przeglądu lubelskich pomników przyrody i innych „cennych okazów starodrzewu”, który odbył się wiosną.


– Zabiegi pielęgnacyjne polegają głównie na wykonaniu tzw. cięć sanitarnych i korygujących koronę, co w efekcie daje jej prześwietlenie i odciążenie, zabezpieczeniu ubytków i ewentualnej impregnacji środkiem grzybobójczym – tłumaczy Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Czasem wykonywany jest też drenaż, który pozwala na pozbycie się wody z ubytku.

Efektem prac jest przedłużenie żywotności drzew i poprawa ich estetyki. – Dzięki tym pracom, najcenniejsze okazy lubelskiego starodrzewu będą mogły cieszyć mieszkańców naszego miasta jeszcze przez wiele lat – zapowiada H. Pawlikowska.

Prace były prowadzone przy ulicach: Bieszczadzkiej, Kasprowicza, Trześniowskiej, Sławinkowskiej, Arnsztajnowej, na al. Warszawskiej, w okolicach ul. Letniej i Żniwnej oraz w dzielnicy Dziesiąta. Miasto prowadzi też „prace interwencyjne” mające na celu zabezpieczenie drzew, które ucierpiały podczas wichur. – Przykładem tego może być pomnikowa wierzba na Błoniach Zamkowych, która została trafiona piorunem oraz wiele innych drzew okaleczonych przez wichury. Prowadzone prace mają za zadanie zlikwidować zagrożenie, jakie stanowią nadłamane konary czy wypróchniałe ubytki – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Prace pielęgnacyjne drzew finansowane są z budżetu miasta (108 tysięcy złotych) przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. GR