Leje się z zaworów

Dzięki unijnej dotacji kolejni mieszkańcy gminy Chełm doczekali się zakupu i montażu kolektorów słonecznych przy minimalnym wkładzie własnym. Niestety, szybko pojawił się problem – ciśnienie okazało się tak duże, że zawory bezpieczeństwa puściły i woda lała się na sufit.

– Otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców gminy, m.in. z Pokrówki oraz Strupina Małego i Dużego – mówi Lucjan Piotrowski, zastępca wójta gminy Chełm.

Jak wyjaśnia wicewójt, wyciek wody z zaworu bezpieczeństwa nie świadczy wcale o awarii układu solarnego. Problem polega na tym, że rzeczywiste ciśnienie wody w sieci wodociągowej przekracza 4 bary. Żeby wyeliminować wyciek, konieczne jest zatem założenie reduktorów ciśnienia. Koszt pojedynczego waha się w granicach od 100 do 200 złotych, w zależności od rodzaju instalacji hydraulicznej.

Co prawda w kosztorysach instalacji solarnych nie ujęto zakupu reduktora, ale Piotrowski uspokaja mieszkańców – zostaną zamontowane na koszt gminy. – Jeśli ktoś jeszcze ma kłopot z cieknącą wodą, może się bez problemu do nas zwrócić – dodaje. (pc)