Lekarzy jak na lekarstwo

Mieszkańcy Piask martwią się o los działających w ich mieście poradni położniczo-ginekologicznej i chirurgicznej wchodzących w skład świdnickiego szpitala. Pierwsza z nich nie działa od maja, druga po krótkiej przerwie ponownie została otwarta, ale pogłoski mówią, że nie na stałe.


O informację, jakie są plany powiatu i szpitala związane z funkcjonowaniem poradni, wystąpił do starostwa powiatowy radny Marcin Najda (PSL), który jest jednocześnie sekretarzem miasta Piaski.

– Moje pytanie było spowodowane faktem pojawienia się na początku maja pogłosek o zamiarze likwidacji obydwu poradni. Do władz gminy Piaski nie wpłynęły żadne oficjalne informacje w tym zakresie, stąd też burmistrz Piask wystosował do dyrektora SP ZOZ zapytanie z prośbą o potwierdzenie bądź zdementowanie tych doniesień – wyjaśnia Marcin Najda – a ja jako radny powiatowy wystąpiłem w tej sprawie z interpelacją do starosty.

Radny przy okazji przypomina, że w ostatnich latach mieszkańcy Piask już i tak zostali pozbawieni pracowni rentgenowskiej oraz punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które działały w mieście od lat. – To była dla mieszkańców bolesna strata i duże utrudnienie. Tym bardziej trzeba zadbać, aby nie zamykać kolejnych placówek medycznych – podnosi Najda.

Odpowiedzi na interpelację radnego udzielił Radosław Brzózka, członek zarządu powiatu odpowiedzialny m.in. za sprawy służby zdrowia. Wyjaśnił, że faktycznie obydwie poradnie czasowo zostały zamknięte, ale z powodu choroby lekarzy, których szpital nie miał kim zastąpić. – Na majowej sesji wspominał o tym obecny na obradach dyrektor szpitala, który wyjaśnił, że udało się zatrudnić dwóch lekarzy chirurgów i od czerwca poradnia chirurgiczna działa ponownie przyjmując pacjentów trzy razy w tygodniu.

Niestety nie ma tak dobrych wiadomości co do drugiej z poradni – poinformował Radosław Brzózka, zapewniając, że nie było i nie ma planów zamknięcia poradni na stałe. – Niestety są poważne trudności z przywróceniem działalności poradni ginekologiczno-położniczej z powodu braku lekarzy. Ogłoszenia w specjalistycznej prasie i na stronach izb lekarskich, że SP ZOZ w Świdniku poszukuje do pracy specjalistów z tego zakresu okazały się bezskuteczne – wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację R. Brzózka.

Radnego Najdę nie do końca usatysfakcjonowała otrzymana odpowiedź – Dobrze, że działalność poradni chirurgicznej została przywrócona, ale takie uzasadnienie powodu zamknięcia poradni ginekologicznej może oznaczać, że zostanie ponownie otwarta nieprędko, a nawet w ogóle – podejrzewa radny. – Niedobrze, że władze powiatu w porę nie poinformowały gminy Piaski ani radnych powiatu o powstającym zagrożeniu dla funkcjonowaniu tych poradni i o wszystkim dowiedziałem się „pocztą pantoflową”. Być może mając taką informację, wspólnymi siłami udałoby się znaleźć lekarzy i problem rozwiązać – komentuje M. Najda. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here