Lekcje z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na lekcje o zasiłkach, emeryturach, ubezpieczeniach i prowadzeniu własnej firmy.


– Scenariusze lekcji, zeszyty ćwiczeń i prezentacje multimedialne udostępniamy na stronie internetowej. Można też zgłosić się po nie bezpośrednio do oddziałów ZUS. Jeśli znajdą się nauczyciele chętni do udziału w lekcji pokazowej, by zapoznać się z całym materiałem, to również zapraszamy do kontaktu z nami – mówi Maria Piwińska, koordynator projektu w Oddziale ZUS w Lublinie.
Szkoły mogą przystąpić do projektu w każdej chwili, ale warto zrobić to właśnie teraz, by jeszcze w tym roku zgłosić uczniów do udziału w olimpiadzie z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Termin zgłoszenia do uczestników mija 13 listopada. Jej laureaci mogą liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe, indeksy na wyższe uczelnie (m.in. KUL) czy dodatkowe punkty na studia.
W ubiegłym roku „Lekcje z ZUS” prowadziła m.in. Małgorzata Mańkowska, nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie od samego początku, czyli od kilku lat. Wtedy jeszcze „Lekcjom z ZUS” towarzyszył konkurs z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, który później przekształcił się w olimpiadę – wyjaśnia nauczycielka.
Jak dodaje, takie lekcje przynoszą uczniom wiele korzyści. – W podstawie programowej nauczania są ubezpieczenia społeczne, ale w wymiarze jednej godziny dydaktycznej, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje nam rozszerzenie tych treści, czyli scenariusze i materiały do czterech lekcji. Uczniowie na hasło „rozszerzenie” początkowo reagują zniechęceniem, ale po pierwszych lekcjach, które są wzbogacone prezentacjami i filmami, uczniowie – przynajmniej moi – nabierają przekonania, że to bardzo praktyczna wiedza, która może być przydatna nie tylko dla nich, ale także dla ich rodziców. Wiem, że w domu rozmawiają z rodzicami o tym, czego dowiedzieli się podczas lekcji. To duża wartość dodana tych zajęć – wyjaśnia Małgorzata Mańkowska.
W ubiegłym roku w programie wzięło udział 47 tysięcy uczniów z niemal tysiąca szkół w Polsce. (EM.K.)