Lepiej zapobiegać niż leczyć

2 miliony na profilaktykę zdrowotną – taką sumę samorząd Lublina rokrocznie wydaje na działania prozdrowotne skierowana do mieszkańców, w szczególności do dzieci.


Z 2 mln złotych, które zapisano na ten cel w przyszłorocznym budżecie, 100 000 zł, tyle samo co w latach ubiegłych, przeznaczono na program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych.

– Program realizowany jest od 2015 r. na terenie lubelskich szkół przez podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu. Badaniami obejmuje się rocznie około 2 tysiące uczniów z kilkudziesięciu lubelskich szkół. Dzieci, u których stwierdzono wady wzroku, zostają skierowane do dalszej diagnostyki i leczenia specjalistycznego – informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

W Lublinie od kilkunastu lat realizowany jest również program szczepień ochronnych. Na ten cel zarezerwowano w budżecie 566 000 zł. Starsi ludzie (po 65. roku życia) co roku na jesieni mogą skorzystać bezpłatnych szczepień na grypę. W tym roku przygotowano szczepionki dla 9 tysięcy osób. Za te działania samorząd Lublina został nagrodzony w bieżącym roku tytułem „Honorowego Eksperta w Zakresie Profilaktyki Grypy”. 12-letnie dziewczynki szczepione są przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). – Na te szczepienia z budżetu Miasta Lublin przeznaczana jest rocznie kwota blisko 200 tys. zł, co pozwala zaszczepić każdego roku ok. 700 dziewczynek – tłumaczy Katarzyna Duma.

W mieście bezpłatnie szczepione są także 3-latki – przeciw pneumokokom. – Szczepimy dzieci starsze w wieku, w którym udają się po raz pierwszy do przedszkoli – podkreśla wiceprezydent Monika Lipińska. – Co roku w Lublinie ze szczepień przeciw pneumokokom korzysta ok. 700 dzieci.

Aż 71 gabinetów

Lubelski samorząd prowadzi też program profilaktyki próchnicy zębów, z którego co roku korzysta ok. 7 tysięcy uczniów lubelskich szkół. – Jesteśmy jedynym samorządem w Polsce, który ma tyle gabinetów stomatologicznych w szkołach. Jest ich aż 71 – mówi Monika Lipińska. W bieżącym roku na funkcjonowanie szkolnych gabinetów stomatologicznych miasto przeznaczyło 600 tys. zł. W budżecie na 2020 rok zarezerwowano na ten cel taką samą kwotę. Program obejmuje profilaktykę stomatologiczną, leczenie choroby próchnicowej zębów, leczenie kompozytami światłoutwardzalnymi oraz lakowanie i lakierowanie zębów.

Ponadto w mieście realizowany jest też program opieki paliatywnej i hospicyjnej dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w stanach terminalnych choroby, który polega na poprawie dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Emilia Kalwińska