Lewica stawia na lekarza

Koalicja Obywatelska zwarła szeregi i ruszyła z kampanią przed wyborami do Europarlamentu. Na trzecim miejscu listy kandydatów z województwa lubelskiego jest Riad Haidar, lekarz i radny sejmiku wojewódzkiego z SLD. W ubiegłym tygodniu gościł w Chełmie.

Pochodzący z Syrii Riad Haidar od 44 lat mieszka w Polsce. Jest radnym sejmiku wojewódzkiego, ale – jak mówi – to nie polityka jest u niego na pierwszym miejscu. Jest twórcą i ordynatorem Oddziału Neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej, jednego z najnowocześniejszych w Polsce. Angażuje się w działalność społeczną i charytatywną (działa m.in. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy), za którą doceniany był szeregiem odznaczeń, w tym Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Z bialskim szpitalem związany jest od 38 lat i tamtejsi mieszkańcy doskonale znają jego osiągnięcia (jako lekarz otoczył opieką ok. 25 tysięcy noworodków). W ubiegłym tygodniu Riad Haidar przyjechał do Chełma, aby także chełmianom przybliżyć swoją działalność. Cykl spotkań w regionie to element kampanii przed planowanymi w maju wyborami do Europarlamentu. Haidar jest na trzecim miejscu listy kandydatów Koalicji Europejskiej z województwa lubelskiego (przed nim figurują Krzysztof Hetman i Joanna Mucha).

Podczas wizyty w Chełmie Riadowi Haidarowi towarzyszyli działacze i sympatycy lewicy. Wśród nich był m.in. Jacek Czerniak, szef wojewódzkich struktur SLD i były poseł tej partii. Ale nie zabrakło też przedstawicieli chełmskiej lewicy, m.in. byłych chełmskich radnych – Kazimierza Mazurka i Elżbiety Kaszak, a także Mariana Tywoniuka, byłego prezesa PUM-u czy Krystyny Majówki.

– Środki unijne nie powinny być bezmyślnie wydawane, lecz inwestowane w poprawę jakości życia mieszkańców, modernizację infrastruktury oraz rozwój naszego regionu – mówi Haidar. – Należy dążyć do niwelowania dysproporcji w warunkach pracy i płacy mieszkańców Unii Europejskiej, ale również w dostępie do specjalistycznej opieki medycznej oraz świadczeń socjalnych.

Kazimierz Mazurek zna Riada Haidara, bo w poprzedniej kadencji wspólnie z nim zasiadał w sejmiku województwa lubelskiego. Popiera jego kandydaturę i – jako przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Chełmie – o to samo apeluje do seniorów.

– Riad nie kandyduje do Europarlamentu po to, aby robić karierę, bo tego nie potrzebuje. On doskonale spełnia się w zawodzie lekarza i w tej dziedzinie ma mnóstwo osiągnięć. U Riada to zawsze poprawa jakości życia innych ludzi wysuwa się na pierwsze miejsce – mówi K. Mazurek, wskazując, że podczas spotkań będzie namawiał emerytów i rencistów do głosowania na Haidara.

Podczas wizyty w Chełmie Haidar wraz z działaczami lewicy spotkał się z przedstawicielami Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Podczas konferencji nawiązano do uchwalonej przed dwoma laty ustawy obniżającej drastycznie świadczenia tysięcy emerytów i rencistów służb mundurowych. Dyskutowano m.in. o możliwościach wykorzystania instytucji europejskich w walce z tzw. represyjną ustawą emerytalną. (mo)

Riad Haidar często zamiast standardowej koszuli i krawata wybiera T-shirt z nazwą zespołu rockowego „Lion Shepherd”,
w którym śpiewa jego syn albo też z logo WOŚP (stworzony przez niego oddział neonatologii w bialskim szpitalu nosi imię WOŚP)