Liczą na mniejszą konkurencję

Powiat chełmski nie rezygnuje z ubiegania się o pieniądze na przebudowę drogi z Wierzbicy do Sawina.

Droga z Sawina do Wierzbicy to jedna z ważniejszych w powiecie chełmskim. Mieszkańcom daje alternatywny dojazd do Łęcznej i Lublina, łączy dwie drogi wojewódzkie a przez wyremontowane już drogi w gminie Wierzbica, łączy powiat z krajową „dwunastką”. Ale jest w marnym stanie, na co od kilku lat skarżą się kierowcy. Urzędnicy starostwa bezskutecznie próbowali pozyskać pieniądze na remont jezdni.

Raz w ramach większego projektu Polska-Białoruś-Ukraina i raz w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Pierwszy projekt nie przeszedł, bo przygotowując wniosek partnerskiej inwestycji urzędnicy nie zachowali odpowiednich proporcji robót po stronie polskiej i ukraińskiej. Do pozyskania pieniędzy z NPPDL zabrakło zaledwie pół punktu. Podobno i w tym przypadku urzędnicy troszkę „zawalili”. Ale próbują po raz kolejny.

– Złożyliśmy dwa wnioski do wojewody na odcinek Wierzbica – Sawin oraz Karczunek – Wojciechów – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. Jego zdaniem tym razem jest większa szansa na pozyskanie pieniędzy.

– Wyeliminowaliśmy błędy we wnioskach a poza tym liczę na mniejsze zainteresowanie tym programem innych samorządów z województwa, a tym samym mniejszą konkurencję – mówi. – Dotacja to tylko połowa kosztów inwestycji, więc trzeba mieć sporo własnych środków. Wiele samorządów już w tym roku nie stać na kolejne inwestycje.

Powiat chce gruntownego remonty siedmiokilometrowego odcinka z Wierzbicy do Sawina, łącznie z poszerzeniem pasa drogowego i wydzieleniem ścieżki rowerowej. Inwestycja oszacowana została na ok. 7 mln zł. Dofinansowanie Z NPPDL to 50 proc. wartości inwestycji, ale maksymalnie do kwoty 3 mln zł. (bf)