Liczą na oszczędności

Zamontowane niedawno na dziewięciu gminnych nieruchomościach instalacje fotowoltaiczne rozpoczęły już produkcję energii. Inwestycja, jak przewidują władze gminy, nie tylko obniży rachunki za prąd, ale pozwoli też uniknąć drastycznych podwyżek za dostawy wody i odprowadzenie ścieków.

– Można powiedzieć, że tą inwestycją wyprzedziliśmy kolejne przewidywane podwyżki cen energii, a tym samym zmniejszyliśmy koszty funkcjonowania gminy i znacząco wpłynęliśmy na poprawę klimatu. Dzięki temu nie będziemy musieli dokonywać drastycznych podwyżek cen za dostarczoną wodę i odprowadzane ścieki. Podłączenie tych instalacji do sieci PGE i montaż dwukierunkowych liczników zbiegło się z apelem premiera Mateusza Morawieckiego o potrzebie oszczędzania energii przez administrację. Przewiduję, że nasze oszczędności energii znacznie przekroczą wskazaną 10 -procentową obniżkę – mówi wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski.

W ramach projektu „Odnawialne źródła energii w gminie Wojsławice źródłem czystego powietrza” na dziewięciu nieruchomościach należących do gminy, w których zużycie energii elektrycznej było do tej pory największe, zainstalowano fotowoltaikę. Instalacje umieszczono na budynku gminnej oczyszczalni ścieków, ujęciach wody w Wojsławicach, Hucie, Kukawce i Majdanie Nowym, budynku szkoły, WTZ, OSP Wojsławice i Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim.

Na realizację projektu samorząd otrzymał dofinasowanie z pierwszej edycji „Polskiego ładu”. Koszt przedsięwzięcia to niespełna 1,2 mln zł. W ostatnim czasie udało się także wymienić stare piece węglowe. W 6 budynkach należących do gminy zainstalowano pompy ciepła, a w 7 piece na pellet.

– W naszych zasobach znajduje się już tylko jeden budynek użytkowany, który opalany jest węglem – mówi wójt i dodaje, że to nie jedyne działania dotyczące odnawialnych źródeł energii. – Zaczęliśmy od projektu dedykowanego naszym mieszkańcom. Dzięki temu prawie 170 gospodarstw domowych skorzystało z dofinansowania na montaż kolektorów słonecznych i pomp do podgrzewania ciepłej wody, pomp ciepła do ogrzewania domów oraz wymianę pieców węglowych na ekologiczne piece na pellet.

Dbamy też o ekologię. W 2018 roku przeprowadziliśmy modernizację gminnej oczyszczalni ścieków i wybudowaliśmy 47 przydomowych oczyszczalni ścieków dla naszych mieszkańców. W tym roku ogłosiliśmy kolejny nabór wniosków. Gospodarstwa mogą uzyskać dofinansowanie do 7 tys. złotych. Ponadto zrealizowaliśmy projekt „Termomodernizacja budynków publicznych gminy Wojsławice”, dzięki czemu pięć budynków poza dociepleniem, wymianą drzwi i okien, pozyskało nowe ekologiczne źródła ogrzewania tj. pompy ciepła i piece na pellet. (w)