Lifting „dwudziestki” na finiszu

Odnowiona ściana frontowa SP nr 20

Powoli do finału zmierzają prace przy przebudowie gmachu Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego przy al. Piłsudskiego. Dzięki nim zaniedbana przez lata placówka zyskuje całkiem nowe oblicze.


– Jeśli chodzi o zaawansowanie termomodernizacji SP nr 20, to prace w zakresie izolacji ścian zewnętrznych, elewacji oraz wymiany pokrycia dachu wykonano w 60%, zaś roboty wewnątrz (instalacje) w około 95%. Ze względu na porę roku, aktualnie prace związane z ociepleniem budynku nie są prowadzone. Nie rozpoczęto również robót zewnętrznych, związanych z kanalizacją deszczową, chodnikami, opaskami oraz odtworzeniem terenów zielonych – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W praktyce skończone zostały już jednak prace przy ścianie frontowej oraz ścianach szczytowych, a do zrobienia pozostał jedynie tył budynku. Swojego zachwytu z realizacji prac nie kryją okoliczni mieszkańcy. – To szkoła, do której sama chodziłam kilkadziesiąt lat temu. Dzięki remontowi wygląda jak nigdy dotąd, cieszę się, że w końcu odzyskała blask – mówi pani Grażyna.

Całość zadania powinna zostać ukończona w lipcu jednak prace przebiegały dotąd tak sprawnie, że jest szansa na zakończenie inwestycji przed wakacjami. Prace przy SP nr 20 nie ograniczają się jednak do samej termomodernizacji. Dzięki głosom mieszkańców w budżecie obywatelskim udało się już wymienić, kosztem 183 tys. zł, zniszczone ogrodzenie szkolnego terenu.

Z kolei w ramach większego programu unijnego wyremontowano znajdujący się obok przystanek autobusowy wraz z przyległym chodnikiem. Dalszą część chodnika naprawiono poprzez wymianę wyszczerbionych kostek. Roboty w tym zakresie będą finalizowane na wiosnę. Niebawem sprzed wejścia do budynku zniknie także stara skorodowana barierka. Już w marcu mają zakończyć się za to prace przy budowanym od strony przystanku piłkochwycie. Osłoni on wyremontowane w ubiegłym roku boisko do piłki nożnej.

Aktualnie do Szkoły Podstawowej nr 20 uczęszcza ponad 300 uczniów. W kolejnych latach zyska ona jednak na znaczeniu ze względu na planowaną budowę na terenach po byłej Cukrowni Lublin osiedla mieszkaniowego w ramach programu Mieszkanie Plus. Obszar ten został bowiem włączony po ubiegłorocznej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 17 z ul. Krochmalnej do obwodu „dwudziestki”. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here