Lifting skweru

Nowy pomnik i alejki, ale stare drzewa. Już niebawem mają ruszyć prace przy skwerze pomiędzy ulicami Młodowskiej, Sienkiewicza i Kopernika.

Zlokalizowany naprzeciwko cerkwi św. Jana Teologa skwer doczeka się przebudowy. Zgodnie z uchwałą rady miasta, stanie tam pomnik przedwojennego społecznika Kazimierza Czernickiego. Zmianie ulegnie także kształt części alejek. Wszystkie zyskają nową nawierzchnię.

– Sama funkcja placu nie ulegnie zmianie. Wciąż będzie to zadrzewione i zacienione miejsce, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalne i estetyczne – zapewnia prezydent Agata Fisz. I dodaje, że projekt nie przewiduje wycinki rosnących na placu drzew. Pojawią się tam natomiast liczne nowe ławki i zasadzenia.

Gotowa dokumentacja techniczna i wydane pozwolenie na budowę dają miastu zielone światło do rozpoczęcia procedury wyłonienia wykonawcy. Przetarg ogłoszony ma zostać wkrótce, zaś inwestycja wykonana jeszcze w tym roku.

Miasto chce także, aby podobny zabieg przeszedł niewielki skwer położony w pobliżu dawnego magistratu przy ul. Lubelskiej. Zgodnie z wstępnymi planami, stanąć tam ma ławeczka Idy Haendel, a cały teren zyskać ma nową aranżację.

Dlaczego Czernicki?

W uzasadnieniu poświęcenia pomnika Kazimierzowi Czernickiemu czytamy: Kazimierz Czernicki przeszedł do historii jako jeden z najznakomitszych obywateli Chełma okresu II RP… Od 1923 r. redagował i wydawał „Zwierciadło”, lokalne pismo, podejmujące ważne sprawy ówczesnego Chełma. Od 1933 r. redagował „Kronikę Nadbużańską”. Do dziś wydawnictwa te pozostają niezastąpionym źródłem wiedzy o Chełmie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia. Jego drukarnia wydawała książki i broszury. W 1934 r. rozpoczął wydawanie „Echa Chełma”. Po wybuchu wojny podjął działalność konspiracyjną, co było powodem aresztowania jego i dwóch jego synów: Józefa i Kazimierza. Zostali oni przez Niemców rozstrzelani w lipcu 1941 r. W okresach walki podejmował ją, płacąc najwyższą cenę. W latach pokoju o sprawę polską upominał się pracą, piórem, zmysłem organizacyjnym. W naszym przekonaniu przedkładana inicjatywa jest wyrazem niezbędnej pamięci dzisiejszego pokolenia chełmian o tym wielkim Polaku i obywatelu naszego miasta…

Komitet budowy pomnika Kazimierza Czernickiego tworzą: ks. Kazimierz Bownik, Maria Drygalewicz, Waldemar Kuśmierz, Sławomir Niepogoda, Zbigniew Waldemar Okoń, ks. Józef Piłat, Jacek Pomiankiewicz, ks. Andrzej Sternik, ks. Ryszard Winiarski i Eugeniusz Wilkowski. (mg)