Likwidacja uchwalona

(25 maja) Rada Gminy Włodawa podjęła uchwałę w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej w Korolówce. Formalnie ma to nastąpić 31 sierpnia 2016 roku.

 

Likwidacja Szkoły Filialnej w Korolówce była już przesądzona od dawna. Przez pierwszych kilkanaście lat nauka w trzyklasowej podstawówce przebiegała bez żadnych zakłóceń. Problemy, a właściwie jeden problem – z frekwencją, zaczął się dopiero w drugiej dekadzie trzeciego tysiąclecia. Obiekt zaczął świecić pustkami. Dyskusja na temat sensu istnienia szkoły, z małą liczbą uczniów, rozpoczęła się na dobre w roku 2014. Wówczas to chęć nauki swoich pociech w placówce zgłosili rodzice tylko czworga dzieci. Wobec takiego stanu rzeczy z naboru pierwszoklasistów zrezygnowano.
Zamknięcie szkoły nie będzie jednak końcem egzystencji całej, obchodzącej w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia, placówki kulturalnej w Korolówce. Wręcz przeciwnie. Świetlica wiejska nadal pozostanie świetlicą, ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. W budynku funkcjonować będzie także nadal przedszkole, które w odróżnieniu od skazanej na niebyt szkoły, co dnia tętni życiem, za sprawą licznej grupy maluchów nie tylko z Korolówki, ale także i z sąsiednich miejscowości, nawet z Włodawy. Przedszkole, podobnie jak przez lata szkoła, będzie filią SP w Żukowie. (a)