Liryczne obchody rocznicy

Z okazji 65. rocznicy nadania praw miejskich Świdnikowi Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej zorganizowała cykl wydarzeń i spotkań pt. „Mieszkania poezji”, które trwały od 23 do 25 maja.


To pierwsze takie wydarzenie w Świdniku. Sama nazwa „Mieszkania poezji” nawiązuje do lubelskiego festiwalu literackiego „Miasto poezji”, organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i odbywającego się w tym samym czasie, co świdnicka akcja.

– Organizując „Mieszkania poezji”, korzystamy z doświadczenia Lublina, z tym, że nie robimy tego na aż tak dużą skalę jak nasi sąsiedzi, choć wpisali nas w swój program. Chcemy promować i zachęcać do czytania. W akcję włączają się wszyscy – od mundurowych po władze samorządowe – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.

Miejscem wszystkich spotkań był „Zaułek Poetów” i w ten sposób zainaugurowano jego działalność. Powstał on niedawno z inicjatywy władz biblioteki, które chciały stworzyć miejsce „pod chmurką” dla takich wydarzeń i odpoczynku dla mieszkańców miasta. Znajduje się on tuż przy bibliotece.

Pierwszego dnia, w ramach akcji „Liryka przed prozą”, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdniku oraz Straży Miejskiej zamiast pouczeń wręczali fragmenty wierszy do odczytania przez sprawców wykroczeń. Tego samego dnia rano odbyła się też gra miejska.

W czwartek organizatorzy zaprosili na koncert Kamili Krzeszowiec „Poezja w powietrzu. Wiersze w eterze”. Później, na spotkaniu „Znani liryczni”, prominentni mieszkańcy Świdnika – np. burmistrz, starosta, prezes Portu Lotniczego Lublin, wicedyrektor I LO i komendant policji, czytali wiersze. W programie znalazło się też spotkanie z poetą Januszem Adamczykiem. – Jest on emerytowanym nauczycielem, mieszkańcem Świdnika, autorem kilku tomików poezji i prowadzi „Laboratorium Poezji” w naszej bibliotece – wyjaśnia P. Jankowski.

Ostatniego dnia odbyło się „Laboratorium Poezji”, czyli comiesięczne spotkanie grupy świdnickich poetów, którzy mogą wtedy porozmawiać o swojej twórczości. „Mieszkania Poezji” zakończyły się spotkaniem z Andrzejem Wiśniochem – byłym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego „Arion”, założycielem Teatru Drogi oraz animatorem wielu działań kulturalnych. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here